Zbieranie ziół- jak i kiedy zbierać zioła



Facebook-f


Instagram


Youtube


Envelope

  • Zbieranie ziół- jak i kiedy zbierać zioła?

Zbieranie ziół- najważniejsze informacje

Zbiór ziół należy przeprowadzić w odpowiednim momencie i nie należy tego odkładać. Zioła należy suszyć jak najszybciej po zbiorze, aby nie straciły swoich cennych substancji aktywnych. Czas zbioru oraz warunki suszenia wpływają na jakość surowca oraz zawartość substancji aktywnych. W wielu kulturach zbieraniu ziół towarzyszą złożone rytuały, które wynikają z tradycji, zapewniając jednocześnie zbiór ziół w najkorzystniejszym momencie. Większość ziół zbiera się w trakcie kwitnienia, najczęściej latem.

Rośliny powinno zbierać się w suche dni, po wyschnięciu rosy, wtedy, gdy są najbardziej dojrzałe. Przeważnie zebrany surowiec suszy się w zacienionym i przewiewnym miejscu o temp. 20-32 °C. Najczęściej zioła suszy się w ciągu 5-6 dni, jednak nasiona potrzebują więcej czasu.  

 

Zbieranie ziół- jakie części rośliny można zbierać

  • Nasiona zbiera się wczesną jesienią,  gdy nasiona są dojrzałe. Wówczas obcina się torebki nasienne z ok. 15-20 cm łodygi, wiąże się w małe pęczki i suszy zawieszone łodygami do góry nad tacką wyłożoną papierem. Po wyschnięciu dojrzałe nasiona opadają na tackę.
  • Korę zbiera się wczesną wiosną z młodych gałązek, zanim rośliny puszczą soki
  • Korzenie wykopuje się późną jesienią lub wczesną wiosną. Po wykopaniu myje się  je i kroi na drobne kawałki, a następnie  suszy.
  • Liście krzewów wiecznie zielonych zbiera się w dowolnym momencie w miarę potrzeby. 
  • Kwiaty zbiera się, gdy są w pełni rozwinięte. Najczęściej zbiera się je rano, po opadnięciu rosy, kiedy kwiat jest otwarty.
  • Ziele i liście- duże liście zbiera się pojedynczo z kolei małe listki lepiej suszyć z łodygami. Ziele zbieramy przed lub po okresie kwitnienia.

 


Zbieranie ziół- kiedy jest najlepszy czas?

Wczesną wiosną zbiera się korzeń mniszka, liście pokrzywy,

Późną wiosną zbiera się:

  • Ziele w trakcie kwitnienia: fiołek wonny
  • Kwiaty: podbiał, pierwiosnek, bez czarny

I połowa lata:

II połowa lata:

 

Jesień

  • Korzenie, bulwy, kłącza: arcydzięgiel, pluskwica sercolistna, łopian, żywokost, pierwiosnek, oman, czosnek, gorzknik, lubczyk, prawoślaz, kozłek, mydlnica, pięciornik kurze ziele, chaber bławatek
  • Nasiona, owoce: seler, koper, bez, kozieradka, głóg, lubczyk


Źródła

Ody P.; Zioła w domu; Świat książki 1996r., str. 54


  • Co ciekawego na naszym blogu?

  • Poznaj naszą bazę zdrowej wiedzy

Baza wiedzy to nie tylko źródło informacji

  • Przepisy dla naszego zdrowia
  • Zobacz nasze filmy na kanale Youtube

Nalewka z dzikiej róży

Niezwykle aromatyczna i smaczna nalewka z owoców dzikiej róży.

Jabłka

Jabłka to najpopularniejsze owoce na świecie. Warto je włączyć do codziennej diety, ponieważ korzystnie wpływają na zdrowie. Poznaj 10 powodów dla których warto jeść jabłka.

Pestki dyni a zdrowie

Pestki dyni to źródło magnezu, fosforu, manganu oraz cynku oraz wielonienasyconych kwasów tłuszczowych. Łatwo przyswajalny cynk obecny w pestkach dyni korzystnie wpływa na płodność oraz zwiększa sprawność seksualną. Od wieków pestki dyni są stosowane w kuracjach odrobaczających…

O Blogu

Blog Naturalne zdrowie powstał kilka lat temu i ma on charakter informacyjny. Wszystkie wiadomości o zastosowaniu i właściwościach ziół oraz dietetyce i ziołolecznictwie zbieram w różnych książkach i na stronach internetowych. 

#zioła #zastosowanieziół #ziołolecznictwo #dietetyka #zdroweodżywianie #przyprawy #roslinylecznicze

Musisz wiedzieć

Informacje zamieszczone na stronie internetowej nie stanowią profesjonalnej porady medycznej ani instrukcji użycia. W żadnym wypadku treści zamieszczone na stronie internetowej nie mogą zastąpić konsultacji z lekarzem lub farmaceutą.

Polub nas


Facebook-f


Instagram


Youtube


Envelope

Na skróty


Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *