Facebook-f
Instagram
Youtube
Envelope
- Zastosowanie róży w kuchni
Zastosowanie róży w kuchni
Generalnie wszystkie róże są jadalne (poza tymi z kwiaciarni, które są nasączone pestycydami), a najczęściej w kuchni wykorzystuje się różę damasceńską, różę rugosa, czy różę kapustną. W kuchni wykorzystuje się zarówno płatki jak i owoce róży. Płatki niektórych odmian róż są jadalne, szczególnie te różowe o przyjemnym zapachu. Owoce można spożywać zarówno świeże jak i suszone. Często robi się z nich napary i maceraty, które później wykorzystuje się do różnych potraw.
W przemyśle spożywczym otrzymuje się produkty z dzikiej róży: soki, nektary, syropy, konfitury, dżemy. Wodą różaną aromatyzuje się cukierki i napoje.
Dzika róża to doskonały surowiec na konfitury, dżemy, soki czy wino. W kuchni można czasem spotkać także ocet z dzikiej róży. Wodą różaną można aromatyzować cukierki i napoje. Pączki różane można marynować. Z liści róży parzy się herbatkę, która działa wzmacniająco.
Owoce róży w kuchni
Owoce wszystkich gatunków róż są jadalne i mają przyjemny kwaskowaty smak. Przed jedzeniem należy jednak usunąć ze środka owoców nasionka otoczone włoskami, które drażnią przewód pokarmowy. Owoce po usunięciu ze środka orzeszków z włoskami dodaje się do wina, herbaty, syropu czy dżemów. Roztarte z cukrem i cytryną są świetnym sosem do baraniny. Na Podhalu popularne jest podawanie zmielonych w młynku owoców dzikiej róży z mlekiem niemowlętom. Szwedzi usuwają z dzikiej róży skórkę, meszek i nasiona, z tak przygotowanych owoców sporządzają zupę. Z suszonych owoców często przygotowuje się herbatkę. Owoce można mrozić i stosować jako dodatek witaminizujący i mineralizujący do surówek, sałatek oraz innych potraw. Osłodzone owoce z dodatkiem soku z cytryny można wykorzystać jako sos do mięs.
Płatki róży w kuchni
Aromatyczne płatki róży doskonale komponują się z daniami słodkimi. Można je kandyzować i używać do dekoracji wyrobów cukierniczych lub przyrządzić z nich dżem. Utarte płatki z cukrem wykorzystuje się jako nadzienie do pączków, rogalików i innych słodkości. Konfitury i nadzienia cukiernicze z płatków dzikiej róży są bardzo cenione, że względu na niezwykły aromat i smak. Same płatki można dodać do mleka lub śmietany, aby uzyskać kremy, lody czy budynie o kwiatowym zapachu. Pachnące płatki róży dodaje się do sałatek, ciast i placków. Aromatyzuje się nimi syropy, octy, napoje i słodycze. Różane płatki można także marynować. Płatki róży można umieścić w pojemniku z cukrem, aby miał piękny kwiatowy zapach. Zmielone można także dodać do ostrych mieszanek przypraw, i tak np. suszone płatki róży Rosa Gallica są ważnym składnikiem północnoafrykańskiej mieszanki przyprawowej „ras el hanout”. W kuchni Bliskiego Wschodu i Indii róża jest bardzo ważną przyprawą, którą dodaje się dla delikatnego kwiatowego posmaku do ciastek czy marynat do ryżu.
Płatki kwiatowe utarte z cukrem stanowią doskonały dodatek do herbaty, napojów.
Róża w kuchni ciekawostki
Woda różana znalazła zastosowanie w kuchni. Jest ona wykorzystywana szczególnie w Turcji, gdzie jest składnikiem tureckich słodyczy rachatłukum.
Młode pędy wychodzące z ziemi i liście róż są również jadalne, zarówno surowe jak i gotowane.
Gotowane nasiona mają lekko waniliowy smak i wraz z miąższem podnoszą jakość napojów. W XIX wieku z suszonych nasion palono kawę o przyjemnym zapachem i smakiem- doszukiwano się w nim nawet nuty przypraw i wanilii.
Ocet z dodatkiem płatków róży świetnie sprawdzi się jako składnik dresingów lub sosów.
Miód różany to kolejny doskonały dodatek do herbat, dżemów czy owocowych deserów.
Bremness L.; Wielka księga ziół; Wiedza i życie, Warszawa, str. 120, 247
Byczkiewicz B.; Kawy roślinne; str. 66
Cendrowski A., Kalisz S., Mitek M.; Właściwości i zastosowanie owoców róży w przetwórstwie spożywczym; Żywność. Nauka, Technologia, Jakość. 2012, 4 (83), str. 24-31
Halarewicz A.; Atlas ziół- kulinarne wykorzystanie roślin dziko rosnących; Wydawnictwo SBM Sp. z o.o., Warszawa 2015, str. 148-149
Herman L.; Herb and spice companion. The complete guide to over 100 herbs &spice; Quarto Publishing Group USA INC; New York, 2018, str. str. 236- 237
Poprzęcki W.; Ziołolecznictwo; Wyd. Spar 1989, str. 28, 51-52
Rybak D.; Rośliny lecznicze Atlas; Wydawnictwo Arkady, Warszawa 1993, str. 233- 234
Sams T.; Healting herbs, a beginner’s guide to identyfying foraging and using medicinal planst; Fair Winds Press 2015, str. 93- 99
Tyszyńska- Kownacka D., Starek T., Zioła w polskim domu, wyd. Watra, Warszawa 1988, str. 182-184
- Co ciekawego na naszym blogu?
- Poznaj naszą bazę zdrowej wiedzy
Baza wiedzy to nie tylko źródło informacji
- Przepisy dla naszego zdrowia
- Zobacz nasze filmy na kanale Youtube
Nalewka z dzikiej róży
Niezwykle aromatyczna i smaczna nalewka z owoców dzikiej róży.
Jabłka
Jabłka to najpopularniejsze owoce na świecie. Warto je włączyć do codziennej diety, ponieważ korzystnie wpływają na zdrowie. Poznaj 10 powodów dla których warto jeść jabłka.
Pestki dyni a zdrowie
Pestki dyni to źródło magnezu, fosforu, manganu oraz cynku oraz wielonienasyconych kwasów tłuszczowych. Łatwo przyswajalny cynk obecny w pestkach dyni korzystnie wpływa na płodność oraz zwiększa sprawność seksualną. Od wieków pestki dyni są stosowane w kuracjach odrobaczających…
O Blogu
Blog Naturalne zdrowie powstał kilka lat temu i ma on charakter informacyjny. Wszystkie wiadomości o zastosowaniu i właściwościach ziół oraz dietetyce i ziołolecznictwie zbieram w różnych książkach i na stronach internetowych.
#zioła #zastosowanieziół #ziołolecznictwo #dietetyka #zdroweodżywianie #przyprawy #roslinylecznicze
Musisz wiedzieć
Informacje zamieszczone na stronie internetowej nie stanowią profesjonalnej porady medycznej ani instrukcji użycia. W żadnym wypadku treści zamieszczone na stronie internetowej nie mogą zastąpić konsultacji z lekarzem lub farmaceutą.
Polub nas
Facebook-f
Instagram
Youtube
Envelope
Dodaj komentarz