Facebook-f
Instagram
Youtube
Envelope
- Warzywa i owoce sezonowe w styczniu
Styczeń- jakie warzywa i owoce warto jeść
Styczeń jest miesiącem, kiedy to nie ma dostępu do zbyt wielu świeżych owoców i warzyw. Warto jednak postawić te produkty, które dobrze przechowuje się po jesiennych zbiorach. Warto wówczas postawić na warzywa korzeniowe, kapustę czy jarmuż.
Dlaczego warto jeść owoce sezonowe?
Zaletą sezonowych warzyw i owoców jest to, że nie są one transportowane przez setki, a nawet tysiące kilometrów, żeby trafić na nasz stół. Niestety owoce i warzywa uprawiane w ciepłych krajach zanim do nas dotrą muszą być odpowiednio przygotowane do długiej podróży, stąd często zawierają pestycydy i środki konserwujące. Aby znieść daleki transport, niektóre z nich są zrywane zanim dojrzeją, co oczywiście wpływa na ich smak i jakość.
Kolejną zaletą warzyw i owoców sezonowych jest fakt, że w sezonie kiedy dojrzewają są znacznie tańsze i łatwiej dostępne. Sezonowa warzywa posiadają także znacznie więcej witamin i minerałów.
Styczeń- lista warzyw i owoców:
-
Jarmuż-mięsiste liście jarmuż są dość odporne na więdnięcie i można je przechowywać do kilku dni w lodówce. Najlepiej spożywać surowy jarmuż, który dostarcza mnóstwo witamin i minerałów. Liście jarmużu mogą być spożywane surowe w surówkach czy warzywnych koktajlach, można je także ugotować jak szpinak
-
Brukselka– pochodzi z Belgii, jej zbiór przypada od października nawet do stycznia, a przymrozki sprawiają, że warzywo staje się bardziej słodkie. Można ją spożywać na surowo, ale znacznie lepiej smakuje gotowana, zasmażana czy kiszona. Świetnie sprawdzi się jako dodatek do zup.
-
Burak ćwikłowy– zbierany jesienią dobrze przechowuje się w chłodniach, stąd możemy się nim cieszyć w zasadzie cały rok. Burak świetnie sprawdzi się w zupach (barszcz czerwony) czy sałatkach. Buraki spożywa się surowe, gotowane oraz kiszone.
-
Cykoria- sezon na cykorie trwa od listopada do kwietnia, można ją spożywać na surowo, jako dodatek do sałatek czy surówek, świetnie komponuje się z mięsem, można ją także zapiekać czy dusić
-
Kapusta– można ją spotkać w różnych odmianach, dobrze się przechowuje w chłodniach, wykorzystywana jest głównie o surówek, ale można ją także dusić czy zapiekać. Nie można zapomnieć o kiszonej kapuście, która jest doskonałym probiotykiem i źródłem witaminy C
-
Por– surowy por świetnie komponuje się w sałatkach i surówkach, często dodawany jest także do zup
-
Pietruszka, pasternak- to warzywa korzeniowe, które najczęściej wykorzystuje się do zup, ale zarówno korzeń pietruszki jak i pasternaku można wykorzystać w wielu daniach warzywnych
-
Seler– jego korzeń jest dostępny przez cały rok. Dodawany jest głównie do zup i surówek. Można także wykorzystać nać selera.
-
Topinambur– pochodzi z Ameryki Północnej, zbierany jest od października do maja. Przygotowuje się go podobnie do ziemniaków, jednak w smaku jest trochę bardziej słodki i orzechowy. Pasuje jako dodatek do zup, ale może być także zapiekany, gotowany czy pieczony
-
Marchew– jest dostępna przez cały rok, dodaje się ją do zup, sałatek. Można ją spożywać pod każdą postacią, sprawdza się również przy pieczeniu ciast.
-
Cebula i czosnek– zebrane jesienią dobrze znoszą przechowywanie w chłodniach, stąd można się nimi cieszyć cały rok. Warto w okresie jesienno- zimowym często sięgać zarówno po cebulę jak i czosnek, bo dzięki zawartym w nich związkach siarki świetnie wspomagają układ odpornościowy. Oba warzywa można spożywać na surowo lub gotowane. Świetnie sprawdzą się w zupach, sałatkach czy jako dodatek do mięs.
-
Fasola– pochodzi z Ameryki Środkowej, dzięki temu, że nasiona fasoli dobrze przechowują się po wysuszeniu jest dostępna w różnych odmianach przez cały rok. Fasoli nie spożywa się na surowo, a przed gotowaniem należy ją wymoczyć w wodzie. Z nasion fasoli przygotowuje się zupy, pasty, świetnie sprawdzi się w daniach jednogarnkowych.
-
Ziemniaki – są dostępne w zasadzie przez cały rok, a możliwości ich wykorzystania w kuchni są bardzo różnorodne, spożywa się je pod wieloma postaciami: w zupach, sałatkach, pure, placków, zapiekanek, tart, chleba, pierogów, pyzów
-
Dynia– królowa jesieni, dzięki temu, że dobrze się ją przechowuje można cieszyć się jej smakiem jeszcze w styczniu. Dynię można wykorzystać w kuchni naprawdę na bardzo wiele sposobów.
-
Brukiew– uprawiana w większości krajów Europy Zachodniej. Spożywa się ja zarówno na surowo jak i w postaci gotowanej czy duszonej. Świetnie sprawdzi się w postaci zup, puree czy dodatku do surówek. Świetnie pasuje do mięs, można ją także faszerować.
Z owoców, które dobrze się przechowują można wybrać gruszki i jabłka. Warto także pamiętać o orzechach, które świetnie urozmaicą dania zimowe.
https://5porcji.pl/warzywa-i-owoce-podstawa-diety/ (21.12.2020)
http://sezonowe.pl/484-2/ (21.12.2020)
- Co ciekawego na naszym blogu?
- Poznaj naszą bazę zdrowej wiedzy
Baza wiedzy to nie tylko źródło informacji
- Przepisy dla naszego zdrowia
- Zobacz nasze filmy na kanale Youtube
Nalewka z dzikiej róży
Niezwykle aromatyczna i smaczna nalewka z owoców dzikiej róży.
https://www.youtube.com/watch?v=7shMeukkqd0
Jabłka
Jabłka to najpopularniejsze owoce na świecie. Warto je włączyć do codziennej diety, ponieważ korzystnie wpływają na zdrowie. Poznaj 10 powodów dla których warto jeść jabłka.
https://www.youtube.com/watch?v=oM-rLLDUOH4
Pestki dyni a zdrowie
Pestki dyni to źródło magnezu, fosforu, manganu oraz cynku oraz wielonienasyconych kwasów tłuszczowych. Łatwo przyswajalny cynk obecny w pestkach dyni korzystnie wpływa na płodność oraz zwiększa sprawność seksualną. Od wieków pestki dyni są stosowane w kuracjach odrobaczających…
O Blogu
Blog Naturalne zdrowie powstał kilka lat temu i ma on charakter informacyjny. Wszystkie wiadomości o zastosowaniu i właściwościach ziół oraz dietetyce i ziołolecznictwie zbieram w różnych książkach i na stronach internetowych.
#zioła #zastosowanieziół #ziołolecznictwo #dietetyka #zdroweodżywianie #przyprawy #roslinylecznicze
Musisz wiedzieć
Informacje zamieszczone na stronie internetowej nie stanowią profesjonalnej porady medycznej ani instrukcji użycia. W żadnym wypadku treści zamieszczone na stronie internetowej nie mogą zastąpić konsultacji z lekarzem lub farmaceutą.
Polub nas
Facebook-f
Instagram
Youtube
Envelope
Dodaj komentarz