Piramida zdrowego żywienia



Facebook-f


Instagram


Youtube


Envelope

  • Piramida zdrowego żywnia

Piramida zdrowego żywienia- najnowsze wytyczne

Nowa piramida zdrowego żywienia została opublikowana w 2016 roku przez IŻŻ. Są tam zawarte wytyczne dotyczące tego jak powinny wyglądać proporcje poszczególnych grup pokarmów, aby w nasza dieta była zdrowa i pełna wartościowych pokarmów. Całość jest przedstawiona w postaci piramidy doskonale oddające wszystkie wytyczne zdrowego odżywiania.
W podstawie piramidy została uwzględniona aktywność fizyczna, bez której utrzymanie zdrowia jest niemożliwe. Powinniśmy ćwiczyć w miarę możliwości jak najczęściej, aby utrzymać nasze ciało w dobrej formie i dłużej cieszyć się zdrowiem.


Piramida zdrowego żywienia- podstawa to produkty roślinne

Podstawę zdrowej diety powinny  stanowić owoce i warzywa.  Przy czym ważne jest, żeby warzywa stanowiły 3/4 tej grupy produktów, a owce 1/4. WHO zaleca spożywanie 400 g warzyw i owoców dziennie. Warzywa i owoce dzięki zawartości wielu związków bioaktywnych chronią organizm przed wieloma chorobami, wykazują działanie antyoksydacyjne, hamują namnażanie komórek rakowych, chronią DNA przed uszkodzeniem oraz regulują pracę całego organizmu.

Wyższe piętro piramidy stanowią produkty zbożowe, które powinny wchodzić w skład większości posiłków. Ważne jest, żeby wybierać produkty z pełnego ziarna, które zawierają więcej błonnika oraz składników mineralnych. Duża zawartość błonnika korzystnie wpływa na pracę przewodu pokarmowego, dzięki czemu zapobiega zaparciom i rozwojowi raka jelita grubego. Ponad to produkty zbożowe sprzyjają redukcji masy ciała i obniżeniu poziomo cholesterolu.

Kolejny poziom piramidy to produkty mleczne, które są źródłem białka, łatwo przyswajalnego wapnia i witaminy B2. Warto w jadłospisie uwzględnić także sery i twarogi.

Powyżej znajdują się mięso, ryby, jaja i warzywa strączkowe. Produkty z tej grupy są źródłem białka, witamin z grupy B oraz żelaza. Z mięs zaleca się spożywanie chudych gatunków oraz unikanie mięsa czerwonego i przetworów mięsnych (wędliny, konserwy). Dobrym zamiennikiem mięsa są warzywa strączkowe- fasola, soczewica, soja, groch. Potrawy z ich zawartością warto włączyć do jadłospisu 1-2 razy w tygodniu. Warto też pamiętać o jajkach i rybach.

Na szczycie piramidy znajdują się oleje roślinne i orzechy, zawierające korzystne dla zdrowia niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe. Do przygotowywania potraw zaleca się wybieranie olejów roślinnych zamiast zwierzęcych.

 

Piramida zdrowego żywienia- nowości

Nowością w piramidzie zdrowego odżywiania jest ściana boczna, na której znajdują się woda, kawa, herbata oraz zioła i przyprawy. Zaleca się, spożywanie co najmniej 1,5 l płynów dziennie, ponieważ odwodniony organizm zaczyna źle funkcjonować i nie wydala szkodliwych produktów przemiany materii. Kolejną nowością są zioła i przyprawy, które w niewielkich ilościach dodane do potraw nadają im smakowitości i aromatu, a ponadto pozwalają ograniczyć ilość dodawanej soli.

Tutaj znajdują się także produkty, które powinniśmy wykluczyć z jadłospisu jak: cukier i sól.


  • Co ciekawego na naszym blogu?

  • Poznaj naszą bazę zdrowej wiedzy

Baza wiedzy to nie tylko źródło informacji

  • Przepisy dla naszego zdrowia
  • Zobacz nasze filmy na kanale Youtube

Nalewka z dzikiej róży

Niezwykle aromatyczna i smaczna nalewka z owoców dzikiej róży.

https://www.youtube.com/watch?v=7shMeukkqd0

Jabłka

Jabłka to najpopularniejsze owoce na świecie. Warto je włączyć do codziennej diety, ponieważ korzystnie wpływają na zdrowie. Poznaj 10 powodów dla których warto jeść jabłka.

https://www.youtube.com/watch?v=oM-rLLDUOH4

Pestki dyni a zdrowie

Pestki dyni to źródło magnezu, fosforu, manganu oraz cynku oraz wielonienasyconych kwasów tłuszczowych. Łatwo przyswajalny cynk obecny w pestkach dyni korzystnie wpływa na płodność oraz zwiększa sprawność seksualną. Od wieków pestki dyni są stosowane w kuracjach odrobaczających…

O Blogu

Blog Naturalne zdrowie powstał kilka lat temu i ma on charakter informacyjny. Wszystkie wiadomości o zastosowaniu i właściwościach ziół oraz dietetyce i ziołolecznictwie zbieram w różnych książkach i na stronach internetowych. 

#zioła #zastosowanieziół #ziołolecznictwo #dietetyka #zdroweodżywianie #przyprawy #roslinylecznicze

Musisz wiedzieć

Informacje zamieszczone na stronie internetowej nie stanowią profesjonalnej porady medycznej ani instrukcji użycia. W żadnym wypadku treści zamieszczone na stronie internetowej nie mogą zastąpić konsultacji z lekarzem lub farmaceutą.

Polub nas


Facebook-f


Instagram


Youtube


Envelope

Na skróty


Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *