Facebook-f
Instagram
Youtube
Envelope
- Święto Matki Boskiej Zielnej
Święto Matki Boskiej Zielnej w Kościele
15 sierpnia w kościele Katolickim obchodzona jest uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny. Uroczystość ta jest obchodzona od IV lub V stulecia. W tradycji Kościoła święto to jest najstarszym świętem maryjnym i jest związane z zaśnięciem Maryi, po którym Jej ciało i dusza zostało zabrane do nieba. Jak podaje jedno z opowiadań, w dniu zaśnięcia Maryi apostołowie pochowali ciało Matki Boskiej u podnóża Góry Oliwnej. Tomasz, który się spóźnił poprosił o otworzenie grobu i wówczas okazało się, że wewnątrz nie ma ciała Maryi, natomiast znaleziono wianki i pachnące lilie.
Matki Boskiej Zielnej w podziękowaniu za plony
Wniebowzięcie NMP szybko uzyskało wysoką rangę w kalendarzu ludowym, także dzięki powiązaniu z dożynkami. O czym mogą świadczyć starodawne przysłowia: „Na Marii Wniebowzięcie najprzedniejsze żęcie”, „Do Marii Wniebowzięcie miej w stodole połowę mienia”. Z rozwojem rolnictwa termin dożynek z czasem przesunął się na wrzesień, natomiast po dożynkowych wieńcach na Święto Matki Boskiej zaczęto przygotowywać małe wianki, które nawiązują do dawnych tradycji. Ale Wniebowzięcie NMP to przede wszystkim święto ziół- do kościoła wierni przynoszą bukiety pełne polnych roślin i ziół. Czasem przynosi się również owoce i warzywa. Zwyczaj ten znany był w niektórych krajach Europy w IX wieku, jeżeli chodzi o zboża, a w odniesieniu do ziół jest praktykowany od XIII wieku.
Święto Matki Boskiej Zielnej w innych krajach
W Polsce jest to prawdziwe święto ziół, stąd też uroczystość obchodzona 15 sierpnia nazywana jest świętem Matki Boskiej Zielnej. W wielu krajach Matka Boska jest uważana za patronkę ziemi będącej w rozkwicie, ziół, kwiatów i owoców. Stąd też w różnych krajach Matka Boska jest różnie nazywana: Kwietna w Niemczech, Żytnia w Estonii, czy Korzenna w Czechach.
Zioła w dniu Matki Boskiej Zielnej
Dawniej 15 sierpnia każda gospodyni zanosiła snopki ziół ogrodowych i polnych kwiatów: maku, piwonii, szałwii, macierzanki, wrotyczu, kopru, kminku, dziurawca, lulka, bylicy boże drzewko, rozmarynu, mięty, melisy. Do bukietów z ziół dodawano także zboża, marchew, jabłka. W Beskidach zamiast bukietów święci się wianki wykonane z mięty polej, macierzanki, jałowca, borówki, poziomki, jeżyny i różnych polnych kwiatów. Przygotowując ziołowe bukiety ważne jest, żeby znalazły się tam rośliny, które rosną w pobliżu. Według tradycji poświęcone zioła powinny być przechowywane w domu przy oknach lub za świętymi obrazami. Dawniej poświęcone zioła wykorzystywano jako lekarstwo, zarówno dla ludzi jaki i dla zwierząt gospodarskich. Święte rośliny miały także chronić przed uderzeniom pioruna czy gradem. Święconymi ziołami odczyniano uroki oraz okadzano izbę.
- Co ciekawego na naszym blogu?
- Poznaj naszą bazę zdrowej wiedzy
Baza wiedzy to nie tylko źródło informacji
- Przepisy dla naszego zdrowia
- Zobacz nasze filmy na kanale Youtube
Nalewka z dzikiej róży
Niezwykle aromatyczna i smaczna nalewka z owoców dzikiej róży.
https://www.youtube.com/watch?v=7shMeukkqd0
Jabłka
Jabłka to najpopularniejsze owoce na świecie. Warto je włączyć do codziennej diety, ponieważ korzystnie wpływają na zdrowie. Poznaj 10 powodów dla których warto jeść jabłka.
https://www.youtube.com/watch?v=oM-rLLDUOH4
Pestki dyni a zdrowie
Pestki dyni to źródło magnezu, fosforu, manganu oraz cynku oraz wielonienasyconych kwasów tłuszczowych. Łatwo przyswajalny cynk obecny w pestkach dyni korzystnie wpływa na płodność oraz zwiększa sprawność seksualną. Od wieków pestki dyni są stosowane w kuracjach odrobaczających…
O Blogu
Blog Naturalne zdrowie powstał kilka lat temu i ma on charakter informacyjny. Wszystkie wiadomości o zastosowaniu i właściwościach ziół oraz dietetyce i ziołolecznictwie zbieram w różnych książkach i na stronach internetowych.
#zioła #zastosowanieziół #ziołolecznictwo #dietetyka #zdroweodżywianie #przyprawy #roslinylecznicze
Musisz wiedzieć
Informacje zamieszczone na stronie internetowej nie stanowią profesjonalnej porady medycznej ani instrukcji użycia. W żadnym wypadku treści zamieszczone na stronie internetowej nie mogą zastąpić konsultacji z lekarzem lub farmaceutą.
Polub nas
Facebook-f
Instagram
Youtube
Envelope
Dodaj komentarz