E 162 Betanina- barwnik spożwyczy



Facebook-f


Instagram


Youtube


Envelope

  • E 162 Betanina

E 162  Betanina

Barwnik E 162, czyli betanina często bywa także nazywana czerwienią buraczaną.

Grupa związków: betanina należy do grupy barwników betacyjaninowych

Właściwości fizyczne: Jest to substancja wrażliwa na światło i podwyższoną temperaturę, a także na działanie jonów metali oraz środowisko o wysokiej kwasowości (co determinuje sposoby jej wykorzystania). Betanina jest dobrze rozpuszczalna w wodzie, tworzy w niej klarowne roztwory o obojętnym smaku i zapachu.  

Właściwości chemiczne: Cząsteczka betaniny powstaje w wyniku połączenia kwasu betalamowego z glukozydem klo-DOPA-5-O-Glc.

Występowanie: Betanina stanowi 70% wszystkich barwników występujących w buraku. Ponadto barwnik ten znajdziemy w owocach kaktusa.

Formy występowania na rynku: E 162 występuje w postaci preparatu sypkiego o barwie od amarantowej, ciemnoczerwonej aż do fioletowej.

Otrzymywanie: Betaninę otrzymuje się głównie w procesie fermentacji buraków.

Wpływ na organizm: Działanie przeciwutleniające tego barwnika jest tak silne, że nawet niewielka ilość dostarczona do organizmu ogranicza procesy utleniania warstwy lipidowej membran komórkowych, hamuje proces rozkładu hemu zawartego w hemoglobinie i mioglobinie. Co ciekawe betanina wykazuje działanie tylko w warstwie lipidowej. Betanina jest także  związkiem zwalczającym wysoki poziom homocysteiny, która odpowiada za zmiany miażdżycowe i zakrzepowe oraz choroby serca.

Metabolizm: E 162- betanina jest wydalana z moczem w ilości 3,7% dawki pierwotnej z owoców kaktusa oraz 0,28-0,9% w przypadku soku z buraka. Jednak nie ma badań pokazujących metabolizm betaniny w układzie pokarmowym.


E 162 betanina- zastosowanie

Betaina bywa stosowana jako suplement diety regulujący poziom homocysteiny, a w hodowli zwierząt przyczynia się do wzrostu masy mięśniowej, polepszając skład i jakość mięsa.

Przemysł spożywczy: Ze względu na niską odporność na wysoką temperaturę betaninę można stosować wyłącznie do żywności świeżej, produktów pakowanych w modyfikowanej  atmosferze lub produktach nie poddawanych obróbce termicznej. Barwnik ten dodaje się do kiełbas, pasztetów, konserwowych warzyw, śniadaniowych przetworów zbożowych, owoców aromatyzowanych, ciast, galaretek, nadzień do cukierków, lodów, marmolad, napojów.

E 162 stosuje się także jako barwnik w kosmetykach.

E 162 betanina – możliwe działanie niepożądane

Betanina jest uważana za barwnik nieszkodliwy. Jednak ze względu na to, że buraki nawożone są nawozami azotowymi, dlatego barwnik ten może być zanieczyszczony azotanami. Z tego względu nie zaleca się spożywania go przez małe dzieci.


Źródła

Bołonkowska O., Pietrosiuk A.,  Sykłowska-Baranek K.; Roślinne związki barwne, ich właściwości biologiczne oraz możliwość wytwarzania w kulturach in vitro; Biuletyn Wydziału Farmaceutycznego Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego; 2011

Klewicka E.; Biocyjaniny- Biodostępność i biologiczna aktywność; Żywność, Nauka, technologie, jakość; 2012, 2(81), str. 5-21

http://www.poradnikzdrowie.pl/zywienie/co-jesz/buraki-zapobiegaja-nowotworom-i-miazdzycy-wlasciwosci-betaniny-betainy_39041.html (przed 24.02.16)

http://www.czytelniamedyczna.pl/2597,znaczenie-fizjologiczne-oraz-biodostepnosc-betacjanin.html (przed 24.02.16)

 https://vitalia.pl/ch_add,18,0_Betanina.html (przed 01.02.2018)

ul > .bdt-post-list-item; delay: 350;”>


  • Co ciekawego na naszym blogu?
  • Poznaj naszą bazę zdrowej wiedzy

Baza wiedzy to nie tylko źródło informacji

W bazie wiedzy znajdują się dane dotyczące właściwości i zastosowania ziół, owoców czy warzyw lecz nie tylko. To zbiór informacji o wykorzystaniu danej rośliny nie tylko kontekście zdrowej żywności i ziołolecznictwa. Ciekawe przepisy kulinarne, wykorzystanie roślin w domowych kosmetykach, profilaktyka chorób, aromaterapia to tylko niektóre zagadnienia, które można znaleźć przeglądając monografie poszczególnych roślin.

  • Przepisy dla naszego zdrowia
  • Zobacz nasze filmy na kanale Youtube

Nalewka z dzikiej róży

Niezwykle aromatyczna i smaczna nalewka z owoców dzikiej róży.

Jabłka

Jabłka to najpopularniejsze owoce na świecie. Warto je włączyć do codziennej diety, ponieważ korzystnie wpływają na zdrowie. Poznaj 10 powodów dla których warto jeść jabłka.

Pestki dyni a zdrowie

Pestki dyni to źródło magnezu, fosforu, manganu oraz cynku oraz wielonienasyconych kwasów tłuszczowych. Łatwo przyswajalny cynk obecny w pestkach dyni korzystnie wpływa na płodność oraz zwiększa sprawność seksualną. Od wieków pestki dyni są stosowane w kuracjach odrobaczających…

O Blogu

Blog Naturalne zdrowie powstał kilka lat temu i ma on charakter informacyjny. Wszystkie wiadomości o zastosowaniu i właściwościach ziół oraz dietetyce i ziołolecznictwie zbieram w różnych książkach i na stronach internetowych. 

#zioła #zastosowanieziół #ziołolecznictwo #dietetyka #zdroweodżywianie #przyprawy #roslinylecznicze

Musisz wiedzieć

Informacje zamieszczone na stronie internetowej nie stanowią profesjonalnej porady medycznej ani instrukcji użycia. W żadnym wypadku treści zamieszczone na stronie internetowej nie mogą zastąpić konsultacji z lekarzem lub farmaceutą.

Polub nas


Facebook-f


Instagram


Youtube


Envelope

Na skróty


Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *