Bylica piołun- zastosowanie w życiu codziennym



Facebook-f


Instagram


Youtube


Envelope

  • Bylica piołun- zastosowanie w życiu codziennym

Piołun występowanie i znaczenie

Bylica piołun rośnie na półkuli północnej w strefie klimatu umiarkowanego. Pochodzi z suchych terenów Eurazji. chętnie rośnie na otwartych i słonecznych stanowiskach, tworząc zwarte kępy. Roślina ta jest często stosowana w lecznictwie ludowym, ma duże znaczenie w wierzeniach ludowych i magii, ale także w życiu codziennym.

 

Piołun w lecznictwie

Jest to niezwykle ważna roślina w lecznictwie ludowym,  szczególnie ceniona i łatwo dostępna jako środkiem na dolegliwości żołądkowe. Wykazuje działanie przeciwrobacze, wzmacnia odporność oraz pomaga złagodzić duszności.
Bylica ta posiada silne działanie i należy uważać z jej stosowaniem. Przedawkowanie może mieć poważne konsekwencje zdrowotnie.


Piołun zastosowanie

Oprócz zastosowania w lecznictwie bylica ma także inne zastosowania.

  • W dawnych czasach  piołun był bardzo ceniony przez pszczelarzy, którzy chętnie sadzili bylicę wokół pasiek, aby chronić pszczoły przed pasożytami i chorobami
  • Od dawna roślina  jest stosowana jako środek służący do odstraszania moli od ubrań, do dziś można go znaleźć w niektórych saszetkach antymolowych
  • Od średniowiecza ziele piołunu wkładało się w zboże, aby odstraszyć szkodliwe insekty
  • W dawnych czasach kładziono gałązkę tej rośliny pod poduszkę, aby w nocy nie przeszkadzały owady, a dodatkowo ziele to miało działać usypiająco
  • Jeszcze do niedawna piołun był rośliną barwierską, którą barwiono wełnę na różne odcienie zielonego. Bylica  z dodatkiem soli barwi tkaniny na żółto, a z dodatkiem siarczanu żelaza na seledynowo lub oliwkowo.
  • Napar z piołunu szybko zmywa tłuszcz i smar z ciała oraz odzieży
  • Piołun bywa czasem stosowany jako lek w weterynarii. Wyciągi z ziela podaje się zwierzętom w niewielkich ilościach jako środek poprawiający apetyt oraz korzystnie wpływający na trawienie. Odwarem z ziela dezynfekuje się także rany zwierzętom.
  • Bylica  jest także skutecznym środkiem do ochrony roślin. Wywarem opryskuje się warzywa i owoce, co powoduje niszczenie żerujących na nich gąsienic. Piołun rosnący w ogrodzie odstrasza także bielinka kapustnika.
  • Piołun jest wykorzystywany w produkcji specjalnych cygar
  • Gryzący dym po spaleniu piołunu na żarnach odpędza pchły
  • Piołun był wykorzystywany do aromatyzowania piwa i miodów pitnych.
  • W średniowieczu wyciągi z piołunu dodawano do atramentu, aby chronić książki przed myszami i robactwem.


Źródła

Bremness L.; Wielka księga ziół; Wiedza i życie, Warszawa, str. 116

Pajor W. J.; Mała encyklopedia przypraw, smaków i ziołolecznictwa; Wyd. Tempus Plus S.C., Kraków 1998r., str. 64-65

Senderski M. E.; Prawie wszystko o ziołach i ziołolecznictwie; Mateusz E. Senderski, Podkowa Leśna 2016, str. 226-228

Skarżyński A.; Zioła czynią cuda; Agencja wydawnicza Comes, warszawa 1994, str. 65-67

Wielka księga ziół; Reader’s Digest; Warszawa 2009, str. 21,

http://www.vismaya-maitreya.pl/naturalne_leczenie_bylica_piolun.html (01.05.2019)

http://rozanski.li/478/piolun-herba-absinthii-jako-surowiec-farmakopealny/ (01.05.2019)


  • Co ciekawego na naszym blogu?
  • Poznaj naszą bazę zdrowej wiedzy

Baza wiedzy to nie tylko źródło informacji

W bazie wiedzy znajdują się dane dotyczące właściwości i zastosowania ziół, owoców czy warzyw lecz nie tylko. To zbiór informacji o wykorzystaniu danej rośliny nie tylko kontekście zdrowej żywności i ziołolecznictwa. Ciekawe przepisy kulinarne, wykorzystanie roślin w domowych kosmetykach, profilaktyka chorób, aromaterapia to tylko niektóre zagadnienia, które można znaleźć przeglądając monografie poszczególnych roślin.

  • Przepisy dla naszego zdrowia
  • Zobacz nasze filmy na kanale Youtube

Nalewka z dzikiej róży

Niezwykle aromatyczna i smaczna nalewka z owoców dzikiej róży.

Jabłka

Jabłka to najpopularniejsze owoce na świecie. Warto je włączyć do codziennej diety, ponieważ korzystnie wpływają na zdrowie. Poznaj 10 powodów dla których warto jeść jabłka.

Pestki dyni a zdrowie

Pestki dyni to źródło magnezu, fosforu, manganu oraz cynku oraz wielonienasyconych kwasów tłuszczowych. Łatwo przyswajalny cynk obecny w pestkach dyni korzystnie wpływa na płodność oraz zwiększa sprawność seksualną. Od wieków pestki dyni są stosowane w kuracjach odrobaczających…

O Blogu

Blog Naturalne zdrowie powstał kilka lat temu i ma on charakter informacyjny. Wszystkie wiadomości o zastosowaniu i właściwościach ziół oraz dietetyce i ziołolecznictwie zbieram w różnych książkach i na stronach internetowych. 

#zioła #zastosowanieziół #ziołolecznictwo #dietetyka #zdroweodżywianie #przyprawy #roslinylecznicze

Musisz wiedzieć

Informacje zamieszczone na stronie internetowej nie stanowią profesjonalnej porady medycznej ani instrukcji użycia. W żadnym wypadku treści zamieszczone na stronie internetowej nie mogą zastąpić konsultacji z lekarzem lub farmaceutą.

Polub nas


Facebook-f


Instagram


Youtube


Envelope

Na skróty


Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *