Arcydzięgiel- zastosowanie w kuchni



Facebook-f


Instagram


Youtube


Envelope

  • Arcydzięgiel w kuchni

Arcydzięgiel- zastosowanie w kuchni

Arcydzięgiel litwor charakteryzuje się silnym przyjemnym aromatem korzenno-żywicznym. Należy dodawać do potraw z umiarem, ponieważ może zagłuszyć inne aromaty.

Cukiernicy wykorzystują łodygi, nasiona oraz liście dzięgla. Pocięte łodygi kandyzuje się i używa do dekorowania ciast i deserów. We Francji do dekorowania wyrobów cukierniczych wykorzystuje się konfiturę sporządzoną ze smażonych młodych łodyg dzięgla. Liście można dodać do smażonych owoców, konfitur, dań rybnych, sałatek, alkoholi czy likierów ziołowych.

W niektórych krajach skandynawskich gotowany lub duszony arcydzięgiel jest popularnym daniem wegetariańskim. Z młodych pędów i ogonków liściowych można przyrządzić surówkę. Łodygi dzięgla można gotować na parze i podawać z masłem jak szparagi. Na Północy Europy popularny jest napój świąteczny sporządzony z mleka renifera z dodatkiem arcydzięgla.


Arcydzięgiel w kuchni- jak go wykorzystać

Liście arcydzięgla dodawane do potraw mogą łagodzić ich kwaśny smak,, a duszone z kwaśnymi owocami pozwalają zmniejszyć ilość dodanego cukru, dlatego doskonale pasują do rabarbaru. Świeże posiekane liście z miętą i majonezem można dodać do sałatek .

Kwiaty bez szypułek zanurzone w słodkim lub słonym cieście można smażyć lub piec.

Korzeń w smaku początkowo jest słodkawy, później przechodzi w palący. Czasem stosuje się go jako przyprawę, może być również składnikiem maggi.

Nasiona są bardzo aromatyczną przyprawą.

Tłoczone nasiona są namiastką wanilii przy sporządzaniu deserów i kremów. Dodaje się je do deserów mlecznych czy jako dodatek do ciast.
Z nasion, liści i korzeni można parzyć pyszną herbatkę.

 

Arcydzięgiel w kuchni jako dodatek do alkoholi

Korzenie, nasiona czy olejek pozyskiwany z arcydzięgla służą do produkcji aromatyzowanych wódek żołądkowych i likierów.  Nasionami aromatyzuje się napoje i drinki.  Nalewki i wyciągi z tej rośliny mogą być wykorzystane do aromatyzowania wypieków czy napojów. Dzięgiel wchodzi w skład trojanki litewskiej oraz czeskiej wódki Becherovka. W krajach anglosaskich i nordyckich korzeń arcydzięgla stosuje się jako środek aromatyzujący do piwa. Korzenie litwora wchodzą w skład likieru Chartreuse i likieru benedyktyńskiego.


Źródła

Bremness L.; Wielka księga ziół; Wiedza i życie, Warszawa, str. 46

Górnicka J.; Apteka natury leksykon zdrowia; Agencja Wydawnicza Jerzy Mostowski 2005, str. 179-182

Halarewicz A.; Atlas ziół- kulinarne wykorzystanie roślin dziko rosnących; Wydawnictwo SBM Sp. z o.o., Warszawa 2015, str. 24-25

Khan I. A., Abourashed E. A.; Leung’s encyclopedia of common natural ingredients used in food, drugs and cosmetics; Wiley 2010, str. 32-34

Łuczaj Ł.; Dzikie rośliny jadalne Polski przewodnik survivalowy; Chemigrafia 2004, str., 64-65

Pajor W.; Mała Encyklopedia Przypraw Smaków i Ziołolecznictwa; Tempus Plus, Kraków 1998, str. 47-48

Quave C. L.; Medicinal plant monographs; Cassandra L. Quave 2013, str. 58-66 


  • Co ciekawego na naszym blogu?

  • Poznaj naszą bazę zdrowej wiedzy

Baza wiedzy to nie tylko źródło informacji

  • Przepisy dla naszego zdrowia
  • Zobacz nasze filmy na kanale Youtube

Nalewka z dzikiej róży

Niezwykle aromatyczna i smaczna nalewka z owoców dzikiej róży.

https://www.youtube.com/watch?v=7shMeukkqd0

Jabłka

Jabłka to najpopularniejsze owoce na świecie. Warto je włączyć do codziennej diety, ponieważ korzystnie wpływają na zdrowie. Poznaj 10 powodów dla których warto jeść jabłka.

https://www.youtube.com/watch?v=oM-rLLDUOH4

Pestki dyni a zdrowie

Pestki dyni to źródło magnezu, fosforu, manganu oraz cynku oraz wielonienasyconych kwasów tłuszczowych. Łatwo przyswajalny cynk obecny w pestkach dyni korzystnie wpływa na płodność oraz zwiększa sprawność seksualną. Od wieków pestki dyni są stosowane w kuracjach odrobaczających…

O Blogu

Blog Naturalne zdrowie powstał kilka lat temu i ma on charakter informacyjny. Wszystkie wiadomości o zastosowaniu i właściwościach ziół oraz dietetyce i ziołolecznictwie zbieram w różnych książkach i na stronach internetowych. 

#zioła #zastosowanieziół #ziołolecznictwo #dietetyka #zdroweodżywianie #przyprawy #roslinylecznicze

Musisz wiedzieć

Informacje zamieszczone na stronie internetowej nie stanowią profesjonalnej porady medycznej ani instrukcji użycia. W żadnym wypadku treści zamieszczone na stronie internetowej nie mogą zastąpić konsultacji z lekarzem lub farmaceutą.

Polub nas


Facebook-f


Instagram


Youtube


Envelope

Na skróty


Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *