Żurawina interakcje z lekami



Facebook-f


Instagram


Youtube


Envelope

  • Żurawina- interakcje z lekami

Żurawina interakcje

Żurawina jest zimozieloną krzewinką z czerwonymi, dość kwaśnymi owocami. Owoce żurawiny są częstym dodatkiem do wielu dań i same również stanowią świetną przekąskę. To właśnie owoce żurawiny znalazły zastosowanie w profilaktyce częstych infekcji dróg moczowych.

Substancje aktywne zawarte w żurawinie są metabolizowane przez izoenzym CYP 3A4. Izoenzym ten bierze udział w metabolizmie wielu leków m. in.  leków na nadciśnienie czy antagonistów kanałów wapniowych. Przyjmując te leki warto być ostrożnym z przyjmowaniem żurawiny.  Jeżeli często spożywasz żurawinę lub preparaty zawierające jej owoce, a na stałe przyjmujesz leki sprawdź czy nie zajdzie niekorzystna interakcja.


Żurawina – przykładowe interakcje z lekami

Grupa leków Przykładowe leki Możliwa interakcja
Leki przeciwzakrzepowe Acenokumarol, wafaryna Żurawina utrudnia wydalanie tych leków z organizmu, a co za tym idzie wzmaga ich działanie i może przyczynić się do wystąpienia krwotoków
Minerały Wapń Żurawina utrudnia wchłanianie wapnia
Blokery kanałów wapniowych Nifedypina Należy zachować ostrożność
Lek przeciwpsychotyczny Kwetipina Mogą pojawić się nadmierna potliwość, ślinotok, bóle głowy
Leki na nadciśnienie Należy zachować ostrożność

Spożywanie żurawiny lub częste przyjmowanie preparatów z żurawiną  może spowodować zafałszowanie wyników hemoglobiny i glukozy. 


Źródła

Cieślowska B., Cieślowska P.; Superfoods czyli żywność o wysokiej wartości odżywczej; Wydawnictwo SBM, Warszawa 2016, str.,131-141 

Simonienko K.; Żurawina w fitoterapii schorzeń układu moczowego; Panacea nr. 3 (32), 2010, str. 8-9

Williamson E., Driver S., Baxter K.; Stockley’s herbal medicines interactions; Pharmaceutical Press 2009, str. 152-155

Woroń J., Siwek M.; Niepożądane efekty interakcji leków psychotropowych z produktami leczniczymi i suplementami diety zawierającymi wyciągi roślinne; Psychiatr. Pol. Nr 92, str. 1- 15; DOI

Zabłocka- Słowińska K., Jawna K., Grajeta H., Bietnat J.; Interakcje pomiędzy składnikami suplementów diety a wybranymi lekami stosowanymi w terapii chorób układu sercowo- naczyniowego; Bromat. Chem. Toksykol. XLVI, 2013, 2, str. 132- 139


  • Co ciekawego na naszym blogu?

  • Poznaj naszą bazę zdrowej wiedzy

Baza wiedzy to nie tylko źródło informacji

  • Przepisy dla naszego zdrowia
  • Zobacz nasze filmy na kanale Youtube

Nalewka z dzikiej róży

Niezwykle aromatyczna i smaczna nalewka z owoców dzikiej róży.

Jabłka

Jabłka to najpopularniejsze owoce na świecie. Warto je włączyć do codziennej diety, ponieważ korzystnie wpływają na zdrowie. Poznaj 10 powodów dla których warto jeść jabłka.

Pestki dyni a zdrowie

Pestki dyni to źródło magnezu, fosforu, manganu oraz cynku oraz wielonienasyconych kwasów tłuszczowych. Łatwo przyswajalny cynk obecny w pestkach dyni korzystnie wpływa na płodność oraz zwiększa sprawność seksualną. Od wieków pestki dyni są stosowane w kuracjach odrobaczających…

O Blogu

Blog Naturalne zdrowie powstał kilka lat temu i ma on charakter informacyjny. Wszystkie wiadomości o zastosowaniu i właściwościach ziół oraz dietetyce i ziołolecznictwie zbieram w różnych książkach i na stronach internetowych. 

#zioła #zastosowanieziół #ziołolecznictwo #dietetyka #zdroweodżywianie #przyprawy #roslinylecznicze

Musisz wiedzieć

Informacje zamieszczone na stronie internetowej nie stanowią profesjonalnej porady medycznej ani instrukcji użycia. W żadnym wypadku treści zamieszczone na stronie internetowej nie mogą zastąpić konsultacji z lekarzem lub farmaceutą.

Polub nas


Facebook-f


Instagram


Youtube


Envelope

Na skróty


Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *