Facebook-f
Instagram
Youtube
Envelope
- Kamut czyli pszenica khorasan
Kamut pradawne zboże
Kamut ( łac. Triticum turanicum) to najstarsza znana odmiana pszenicy durum. W starożytności był uprawiany w Egipcie i Mezopotamii choć pochodzenie tego zboża nie jest znane. Kamut jest określany „Ziarnem Faraona” lub khorasan.
Kamut- Uprawa
W uprawie tej odmiany pszenicy nie stosuje się pestycydów i środków ochrony roślin, ponieważ jest to roślina odporna na choroby oraz dobrze znosi różne warunki środowiskowe. Obecnie khorasan jest uprawiany w 40 krajach na całym świecie.
Kamut- wartość odżywcza
Kamut zawiera 337 kcal/ 100 g przed ugotowaniem. Zboże to jest źródłem witamin z grupy B oraz minerałów: głównie cynku, magnezu, selenu oraz manganu. To także źródło nienasyconych tłuszczów i kwasów tłuszczowych. Jego ziarna zawierają więcej białka niż stosowane obecnie odmiany pszenicy.
Kamut a gluten
Ziarna kamtu zawierają gluten- a więc nie są zalecane osobom z celiakią, ale jest dobra wiadomość dla osób, które mają nadwrażliwość na pszenice. Ponieważ kamut zawiera więcej białka, jest więc lepiej strawny i nie powoduje tak często reakcji alergicznych i nadwrażliwości jak w przypadku zwykłej pszenicy.
Kamut wpływ na zdrowie
- Duża zawartość manganu i cynku wpływa na wzmocnienie kości
- Błonnik zawarty w ziarnach wspomaga trawienie i pomaga obniżyć poziom cholesterolu
- Korzystnie wpływa na pracę mózgu
- Obecność wymienionych minerałów pomaga regulować wydzielanie hormonów
- Zboże to wykazuje działanie przeciwzapalne
Jak stosować kamut
Ziarno faraona ma maślany, słodkawy, nieco orzechowy smak. Jest to zboże łatwostrawne, które można jeść jako zamiennik kasz. Można go także dodawać do owsianek, zup czy sałatek. Z mąki otrzymanej z tego zboża wyrabia się makaron, pitę oraz różne wypieki.
Ziarno kamutu jest większe od współczesnej pszenicy, jego osłonka ma złocistą barwę przez co przypomina nieco ryż basmoati.
Khorasan można kupić w postaci ziarna lub gotowej mąki. Ziarna przed gotowaniem należy przez noc moczyć w wodzie. Następnego dnia gotuje się je w proporcji 1 szklanka ziaren na 3 szklanki wody. Czas gotowania to 30-40 minut.
https://ekogram.pl/pl/blog/post/kamut-dlaczego-warto-jesc (06.07.2020)
- Co ciekawego na naszym blogu?
- Poznaj naszą bazę zdrowej wiedzy
Baza wiedzy to nie tylko źródło informacji
- Przepisy dla naszego zdrowia
- Zobacz nasze filmy na kanale Youtube
Nalewka z dzikiej róży
Niezwykle aromatyczna i smaczna nalewka z owoców dzikiej róży.
https://www.youtube.com/watch?v=7shMeukkqd0
Jabłka
Jabłka to najpopularniejsze owoce na świecie. Warto je włączyć do codziennej diety, ponieważ korzystnie wpływają na zdrowie. Poznaj 10 powodów dla których warto jeść jabłka.
https://www.youtube.com/watch?v=oM-rLLDUOH4
Pestki dyni a zdrowie
Pestki dyni to źródło magnezu, fosforu, manganu oraz cynku oraz wielonienasyconych kwasów tłuszczowych. Łatwo przyswajalny cynk obecny w pestkach dyni korzystnie wpływa na płodność oraz zwiększa sprawność seksualną. Od wieków pestki dyni są stosowane w kuracjach odrobaczających…
O Blogu
Blog Naturalne zdrowie powstał kilka lat temu i ma on charakter informacyjny. Wszystkie wiadomości o zastosowaniu i właściwościach ziół oraz dietetyce i ziołolecznictwie zbieram w różnych książkach i na stronach internetowych.
#zioła #zastosowanieziół #ziołolecznictwo #dietetyka #zdroweodżywianie #przyprawy #roslinylecznicze
Musisz wiedzieć
Informacje zamieszczone na stronie internetowej nie stanowią profesjonalnej porady medycznej ani instrukcji użycia. W żadnym wypadku treści zamieszczone na stronie internetowej nie mogą zastąpić konsultacji z lekarzem lub farmaceutą.
Polub nas
Facebook-f
Instagram
Youtube
Envelope
Dodaj komentarz