Facebook-f
Instagram
Youtube
Envelope
- Jakie zioła zbiera się w czerwcu?
Czerwiec to mój ulubiony miesiąc. To właśnie wtedy wszystko kwitnie, a w powietrzu czuć zapach lata. W czerwcu mam też najkrótszą noc w roku, z którą wiąże się wiele wierzeń i obrzędów. Ponoć zioła zebrane w okolicy dnia św. Jana mają największą moc.
A więc jakie zioła najczęściej zbiera się w czerwcu?
W czerwcu tak wiele ziół kwitnie, że nie sposób wymienić wszystkich. Poniżej przedstawiam listę ziół, które zbiera się najczęściej:
- Dziurawiec– to najważniejsze zioło zbierane w czerwcu, nazywane również zielem świętojańskim, bo zakwita zawsze na św. Jana. Ziele dziurawca działa uspakajano i przeicwlękowo. Jest popularnym środkiem stosowanym w leczeniu łagodnych depresji. Oprócz działania na układ nerwowy wspomaga także pracę układu pokarmowego, łagodząc dolegliwości żołądkowo- jelitowe, wspomaga pracę woreczka żółciowego.
- Rumianek– to chyba najpopularniejsza roślina zielarska. Herbatka rumiankowa działa rozkurczowo, łagodzi dolegliwości żołądkowe, delikatnie uspokaja. Rumianek działa także przeciwzapalnie, przeciwbakteryjnie i antyalergicznie. Wyciągi z rumianku są częstym składnikiem kosmetyków do cery wrażliwej.
- Lipa– kwiaty lipy są niezastąpionym składnikiem herbatek stosowanych przy przeziębieniach, grypie. Działa napotnie i moczopędne, ponadto działa lekko rozkurczowo, pobudza wydzielanie soków żołądkowych.
- Bylica piołun– to kolejne zioło związane z nocą świętojańską. Piołun jest powszechnie znanym ziołem o działaniu przeciwpasożytniczym i regulującym trawienie.
- Wrotycz– zioło stosowane przeciwko pasożytom, działa odkażająco, przeciwbólowo, przeciwzapalnie, antyalergicznie i żółciopędnie. W medycynie ludowej to zioło stosowane w dolegliwościach ze strony układu pokarmowego.
- Poziomka– w czerwcu zbiera się liście poziomek, które po wysuszeniu stosuje się w formie naparów przy zaburzeniach żołądka, wątroby i śledziony.
- Koniczyna czerwona– to środek stosowany w łagodzeniu objawów menopauzy, poprawia nastrój i koncentrację, zmniejsza bóle stawów, a przede wszystkim łagodzi uderzenia gorąca i nadmierną potliwość.
- Płatki róży– wykorzystuje się je do sporządzania aromatycznej konfitury. Płatki działają wzmacniająco oraz przeciwbakteryjnie. Suszone i zmielone płatki róży są stosowane w dolegliwościach związanych z infekcjami dróg oddechowych. Wyciągi z płatków są cennym surowcem kosmetycznym.
Czerwiec to czas, kiedy w ogródkach w pełni rosną ziołowe przyprawy jak: rozmaryn, tymianek, mięta pieprzowa, lubczyk.
W czerwcu warto zbierać również: zielone orzechy włoskie, tatarak i łopian oraz skrzyp polny. Można tutaj także wymienić fiołek trójbarwny, żywokost lekarski, chaber bławatek, jaśmin.
- Co ciekawego na naszym blogu?
- Poznaj naszą bazę zdrowej wiedzy
Baza wiedzy to nie tylko źródło informacji
- Przepisy dla naszego zdrowia
- Zobacz nasze filmy na kanale Youtube
Nalewka z dzikiej róży
Niezwykle aromatyczna i smaczna nalewka z owoców dzikiej róży.
https://www.youtube.com/watch?v=7shMeukkqd0
Jabłka
Jabłka to najpopularniejsze owoce na świecie. Warto je włączyć do codziennej diety, ponieważ korzystnie wpływają na zdrowie. Poznaj 10 powodów dla których warto jeść jabłka.
https://www.youtube.com/watch?v=oM-rLLDUOH4
Pestki dyni a zdrowie
Pestki dyni to źródło magnezu, fosforu, manganu oraz cynku oraz wielonienasyconych kwasów tłuszczowych. Łatwo przyswajalny cynk obecny w pestkach dyni korzystnie wpływa na płodność oraz zwiększa sprawność seksualną. Od wieków pestki dyni są stosowane w kuracjach odrobaczających…
O Blogu
Blog Naturalne zdrowie powstał kilka lat temu i ma on charakter informacyjny. Wszystkie wiadomości o zastosowaniu i właściwościach ziół oraz dietetyce i ziołolecznictwie zbieram w różnych książkach i na stronach internetowych.
#zioła #zastosowanieziół #ziołolecznictwo #dietetyka #zdroweodżywianie #przyprawy #roslinylecznicze
Musisz wiedzieć
Informacje zamieszczone na stronie internetowej nie stanowią profesjonalnej porady medycznej ani instrukcji użycia. W żadnym wypadku treści zamieszczone na stronie internetowej nie mogą zastąpić konsultacji z lekarzem lub farmaceutą.
Polub nas
Facebook-f
Instagram
Youtube
Envelope
Dodaj komentarz