Facebook-f


Instagram


Youtube


Envelope

  • Samopsza- pradawne zboże

Samopsza

(łac. Triticum monococcum) to dzika odmiana pszenicy. Pochodzi z Persji, gdzie była znana ponad 7 tysięcy lat temu (niektóre źródła podają, że była znana nawet 10 tyś. lat temu). Jest to jedno z pierwszych zbóż, które zostały wprowadzone do uprawy przez człowieka. Jest dość delikatna, mało plenna, a jej źdźbła są cienkie, krótkie i spłaszczone. Zaletą samopszy jest jej wysoka wytrzymałość i odporność na choroby. Obecnie jest uprawiana na górzystych terenach Zakaukazia.

 

Uprawa samopszy

Ziarna samopszy są o połowę mniejsze, niż ziarna pszenicy zwyczajnej, zebrane są w wąski, spłaszczony dwurzędowy kłos. Jej ziarna posiadają twarde osłonki, dzięki czemu zboże to jest bardziej odporne na choroby oraz zawiera więcej antyoksydantów i minerałów. Samopsza daje niskie plony, jednak jej zaletą jest to, że zboże to można uprawiać na nieurodzajnych terenach czy w trudnych warunkach klimatycznych.


Samopsza- wartości odżywcze

Samopsza zawiera znacznie więcej białka niż obecnie uprawiana pszenica. Ziarna tego zboża zwierają nawet 30 razy więcej witaminy A, niż obecnie odmiany pszenicy. Ziarno charakteryzuje się wysokim udziałem nienasyconych kwasów tłuszczowych. Ponad to samopsza jest bogata witaminę E, B2, beta- karoten, luteinę, antyoksydanty oraz minerały: magnez, żelazo, cynk, mangan, krzem.

Samopsza jako źródło egzogennych aminokwasów

To pradawne zboże zawiera nie występujące w innych zbożach cenne dla nas aminokwasy: fenyloalaninę, tyrozynę, metioninę, izoleucynę, które korzystnie wpływają na nasz układ nerwowy.
 

Samopsza a zdrowie

Ta odmiana pszenicy zawiera duże ilości bardzo korzystnego dla nas białka, bogatego w aminokwasy egzogenne. Ponadto duża ilość błonnika zawarta w ziarnach samopszy korzystnie wpływa na funkcjonowanie jelit, ponadto sprawia, że posiłki na bazie samopszy dają uczucie sytości na dłużej. Bogactwo przeciwutleniaczy spowalniają procesy starzenia się komórek oraz mają duże znaczenie w profilaktyce chorób cywilizacyjnych. Ponadto ziarno tego zboża jest bogate w minerały, które są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania organizmu.

Samopsza a gluten

Samopsza zawiera gluten, ale ponieważ jest to zboże, które nie przeszło tyle modyfikacji co pszenica zwyczajna, gluten zawarty w ziarnach samopszy ma zupełnie inną strukturę i jest lepiej tolerowany przez organizm. Jednak nie zaleca się stosowania samopszy u osób cierpiących na celiakię.

Mąka z samopszy

Mąka z samopszy ma delikatny posmak orzechowy oraz ma lekko żółtawe zabarwienie. Jest doskonałym surowcem do wypieku razowego pieczywa. Ziarna samopszy w połączeniu z wodą zwiększają swoją objętość nawet trzykrotnie.

Źródła

https://www.odkrywamyzakryte.com/dawne-gatunki-zboz/ (3.10.2019)

https://www.poradnikzdrowie.pl/diety-i-zywienie/co-jesz/pradawne-prastare-starozytne-zboza-samopsza-plaskurka-i-nie-tylko-aa-BtFJ-o8Dz-yQRS.html#pradawne-prastare-zboza-samopsza (3.10.2019)

http://www.odzywianie.info.pl/przydatne-informacje/artykuly/art,orkisz-samopsza-i-plaskurka-zapomniane-zboza.html (5.10.2019)

https://www.niro-bio.pl/reliktowe-nowosci-samopsza/ (07.09.2022)

https://www.ekologia.pl/styl-zycia/zdrowa-zywnosc/samopsza-opis-wlasciwosci-i-zastosowanie-zboze-samopsza-ciekawostki,22089.html (07.09.2022)


  • Co ciekawego na naszym blogu?

  • Poznaj naszą bazę zdrowej wiedzy

Baza wiedzy to nie tylko źródło informacji

  • Przepisy dla naszego zdrowia
  • Zobacz nasze filmy na kanale Youtube

Nalewka z dzikiej róży

Niezwykle aromatyczna i smaczna nalewka z owoców dzikiej róży.

https://www.youtube.com/watch?v=7shMeukkqd0

Jabłka

Jabłka to najpopularniejsze owoce na świecie. Warto je włączyć do codziennej diety, ponieważ korzystnie wpływają na zdrowie. Poznaj 10 powodów dla których warto jeść jabłka.

https://www.youtube.com/watch?v=oM-rLLDUOH4

Pestki dyni a zdrowie

Pestki dyni to źródło magnezu, fosforu, manganu oraz cynku oraz wielonienasyconych kwasów tłuszczowych. Łatwo przyswajalny cynk obecny w pestkach dyni korzystnie wpływa na płodność oraz zwiększa sprawność seksualną. Od wieków pestki dyni są stosowane w kuracjach odrobaczających…

O Blogu

Blog Naturalne zdrowie powstał kilka lat temu i ma on charakter informacyjny. Wszystkie wiadomości o zastosowaniu i właściwościach ziół oraz dietetyce i ziołolecznictwie zbieram w różnych książkach i na stronach internetowych. 

#zioła #zastosowanieziół #ziołolecznictwo #dietetyka #zdroweodżywianie #przyprawy #roslinylecznicze

Musisz wiedzieć

Informacje zamieszczone na stronie internetowej nie stanowią profesjonalnej porady medycznej ani instrukcji użycia. W żadnym wypadku treści zamieszczone na stronie internetowej nie mogą zastąpić konsultacji z lekarzem lub farmaceutą.

Polub nas


Facebook-f


Instagram


Youtube


Envelope

Na skróty


Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *