Facebook-f
Instagram
Youtube
Envelope
- Zioła o działaniu przeciwzapalnym stosowane na skórę
Stan zapalny skóry mogą objawiać się podrażnieniem, zaczerwienieniem, świądem lub pieczeniem. Problem ten najczęściej jest spowodowany alergenami lub czynnikami drażniącym. Często pojawiają się również bąble i zaczerwienienia po ukąszeniu przez owady. W stanach zapalnych skóry warto najpierw sięgnąć po domowe środki. Są to najczęściej napary lub odwary ziołowe, które stosuje się w formie okładów lub kataplazmów. Zioła te można także stosować w formie płukanek w stanach zapalnych gardła i jamy ustnej.
Zioła o działaniu przeciwzapalnym
- Koszyczek arniki (łac. Arnicae flos)
Substancja czynna: laktony seskwiterpenowe
Arnika jest stosowana zewnętrznie najczęściej w postaci 2% naparów. EMA zaleca stosowanie preparatów zawierających 0-25% nalewki z arniki.
Zastosowanie: Kwiaty arniki wykazują działanie przeciwzapalne, przeciwwirusowe, przeciwbakteryjne, antyseptyczne oraz słabe działanie przeciwbólowe. Związki czynne zawarte w arnice są dobrze wchłaniane przez naskórek, docierają do naczyń włosowatych i wzmacniają ich ścianki. Zewnętrznie arnikę stosuje się w przypadku stłuczeń, krwiaków, obrzęków pourazowych, wylewów podskórnych. Preparaty z arniką można miejscowo stosować na miejsca ukąszeń po owadach.
- Liść orzecha włoskiego (łac. Junglandis folium)
Substancja czynna: Garbniki
Orzech jest stosowany zewnętrznie w postaci 2-3% naparów
Zastosowanie: Odwar z liści orzecha stosuje się zewnętrznie w formie płukanek przy zapaleniu jamy ustnej, dziąseł, migdałków. Preparaty z orzechem znalazły także zastosowanie wleczeniu chorób skórnych: trądziku, opryszczki, świerzbiączce. Odwary z orzecha wykorzystuje się do zwalczania nadmiernej potliwości, zwłaszcza nóg. Działanie przeciwzapalne orzecha sprawia, że jest on także wykorzystywany w stanach zapalnych sromu i pochwy.
- Kora dębu (łac. Quercus cortex)
Substancja czynna: garbniki, kwasy fenolowe
Stosowana w postaci 5-10 % odwarach
Zastosowanie: Kora dębu wykazuje działanie bakteriobójcze w stosunku do patogennych drobnoustrojów w jamie ustnej, dlatego odwary z kory dębu wykorzystuje się do płukania jamy ustnej i gardła. Odwar te stosuje się również przy poparzeniach, odmrozinyach, owrzodzeniach żylakowatych, zapaleniach skóry, żylakach odbytu. W postaci kąpieli korę dębu można wykorzystać jako środek ograniczający potliwość skóry i jako lek w niektórych chorobach skóry.
- Koszyczek rumianku (łac. Anthodium Chamomillae)
Substancja czynna: chamazulen
Zastosowanie: Preparaty z rumiankiem stosuje się na owrzodzenia skóry, żylaki odbytu, owrzodzenia żylakowate kończyn dolnych. Często okłady z rumianku stosuje się przy alergicznym zapaleniu skóry, oparzeniach skóry. Płukanki z rumianku działają przeciwzapalnie na błony śluzowe jamy ustnej, gardła, dziąseł i zatok bocznych nosa. Rumianek wykorzystuje się również w upławach, zapaleniu szyjki macicy i pochwy oraz przy zapaleniu sromu.
- Koszyczek nagietka (łac. Calendula Anthodium)
Substancja czynna: saponozydy
Zastosowanie: Zewnętrznie nagietek stosuje się na uszkodzenia skóry, stłuczenia, odmrożenia, oparzenia słoneczne. W formie płukanek napar z nagietka pomaga przy zapaleniu błon śluzowych jamy ustnej i gardła.
- Fiołek trójbarwny (łac. Violae tricoloris herba)
Substancja czynna: Flawonoidy
Zastosowanie: napary z fiołka stosuje się we wszelkiego rodzaju chorobach skórnych na tle zaburzeń przemiany materii i nadwrażliwości (trądzik młodzieńczy, wypryski, liszaje, wysypki).
- Co ciekawego na naszym blogu?
- Poznaj naszą bazę zdrowej wiedzy
Baza wiedzy to nie tylko źródło informacji
- Przepisy dla naszego zdrowia
- Zobacz nasze filmy na kanale Youtube
Nalewka z dzikiej róży
Niezwykle aromatyczna i smaczna nalewka z owoców dzikiej róży.
https://www.youtube.com/watch?v=7shMeukkqd0
Jabłka
Jabłka to najpopularniejsze owoce na świecie. Warto je włączyć do codziennej diety, ponieważ korzystnie wpływają na zdrowie. Poznaj 10 powodów dla których warto jeść jabłka.
https://www.youtube.com/watch?v=oM-rLLDUOH4
Pestki dyni a zdrowie
Pestki dyni to źródło magnezu, fosforu, manganu oraz cynku oraz wielonienasyconych kwasów tłuszczowych. Łatwo przyswajalny cynk obecny w pestkach dyni korzystnie wpływa na płodność oraz zwiększa sprawność seksualną. Od wieków pestki dyni są stosowane w kuracjach odrobaczających…
O Blogu
Blog Naturalne zdrowie powstał kilka lat temu i ma on charakter informacyjny. Wszystkie wiadomości o zastosowaniu i właściwościach ziół oraz dietetyce i ziołolecznictwie zbieram w różnych książkach i na stronach internetowych.
#zioła #zastosowanieziół #ziołolecznictwo #dietetyka #zdroweodżywianie #przyprawy #roslinylecznicze
Musisz wiedzieć
Informacje zamieszczone na stronie internetowej nie stanowią profesjonalnej porady medycznej ani instrukcji użycia. W żadnym wypadku treści zamieszczone na stronie internetowej nie mogą zastąpić konsultacji z lekarzem lub farmaceutą.
Polub nas
Facebook-f
Instagram
Youtube
Envelope
Dodaj komentarz