Herbata z owoców róży- właściwości



Facebook-f


Instagram


Youtube


Envelope

  • Herbata z owoców róży

Herbatka z owoców róży

Herbata z owoców róży pyszny napój, który nie tylko ugasi pragnienie, ale także poprawi nastrój. Można ją przygotować z różnych odmian owoców róży. W naszym kraju najczęściej można spotkać różę pomarszczoną czy różę dziką.

 

Dlaczego warto pić herbatę z owoców róży?

Herbatka z róży zawiera dużo związków polifenolowych, dzięki czemu wykazuje wysoką aktywność przeciwutleniającą. Ilość polifenoli w herbatce może wynosić nawet 51 mg/ 100 ml naparu. Owoce róży są także źródłem wielu witamin i minerałów. Stąd też  uważane są za środek wzmacniający i uzupełniający niedobory witaminowe. Ponad to róża wzmacnia odporność, pomaga w infekcjach dróg moczowych.


Herbatka z róży- jak działa na organizm

Herbatka ta znakomicie pomaga przy infekcjach jesiennych, grypie, katarach. Herbatka ta znana jest z wysokiej zawartości witaminy C. Dlatego jest stosowana jako środek zapobiegający przeziębieniom. Poprawia nastrój w czasie zimowej i wczesno wiosenne chandrze.  Wpływa wzmacniająco na cały organizm. Herbatkę z róży często powinni pić ludzie starsi, schorowani, słabi oraz rekonwalescenci oraz  osoby pracujące w warunkach szkodliwych dla zdrowia.
Ponadto dzika róża wpływa na organizm odwadniająco.
Herbatka z róży jest także łagodnym środkiem przeczyszczającym.  Dawniej była również stosowana  do płukania gardła przy bólach gardła i infekcjach wirusowych.

Napar pity zamiast zwykłej herbaty 2-3 razy dziennie zwiększa przepływ żółci.

 

Jak przygotować herbatę z róży

Do przygotowania herbaty z róży będziemy potrzebowali ok 2- 2,5 g (1- 1,5 łyżeczki) suszonych owoców róży oraz szklankę gorącej wody. Owoce róży zbiera się jesienią, kiedy w pełni dojrzeją,  rozcina się je wzdłuż, usuwa pestki i suszy. Z pestek wypłukuje się włoski i również suszy. Na herbatkę nadają się zarówno same pestki, owoce bez pestek jak również  owoce ususzone w całości. Ususzone owoce mieli się w młynku.

Rozdrobnione owoce należy zalać gorącą wodą i pozostawić pod przykryciem na 10 minut, a następnie przecedzić. Warto do herbatki wrzucić plasterek kiwi lub cytryny, można także dodać odrobinę miodu do smaku. Herbatę pije się 2-3 filiżanki dziennie, po szklance przy awitaminozie, nerwicach dla wzmocnienia sił obronnych oraz przy ogólnym wyczerpaniu.


Źródła

Ballaun M.; Domowe kuracje od A do Z cz. 2; Wyd. „JOT” Jolanta Orłowska, Kielce 2017, str. 44-48

Bremness L.; Wielka księga ziół; Wiedza i życie, Warszawa, str. 120, 247

Cendrowski A., Kalisz S., Mitek M.; Właściwości i zastosowanie owoców róży w przetwórstwie spożywczym; Żywność. Nauka, Technologia, Jakość. 2012, 4 (83), str. 24-31

Górnicka J.; Apteka natury leksykon zdrowia; Agencja Wydawnicza Jerzy Mostowski 2005, str. 95, 250-252

Sams T.; Healing herbs, a beginner’s guide to identyfying foraging and using medicinal planst; Fair Winds Press 2015, str. 93- 99

Vocka G.; Rośliny lecznicze od A do Z, uprawa i pielęgnacja, zbiory i przechowywanie, działanie zdrowotne; Wydawnictwo Klub dla ciebie 2005, str. 89, 111 


  • Co ciekawego na naszym blogu?

  • Poznaj naszą bazę zdrowej wiedzy

Baza wiedzy to nie tylko źródło informacji

  • Przepisy dla naszego zdrowia
  • Zobacz nasze filmy na kanale Youtube

Nalewka z dzikiej róży

Niezwykle aromatyczna i smaczna nalewka z owoców dzikiej róży.

https://www.youtube.com/watch?v=7shMeukkqd0

Jabłka

Jabłka to najpopularniejsze owoce na świecie. Warto je włączyć do codziennej diety, ponieważ korzystnie wpływają na zdrowie. Poznaj 10 powodów dla których warto jeść jabłka.

https://www.youtube.com/watch?v=oM-rLLDUOH4

Pestki dyni a zdrowie

Pestki dyni to źródło magnezu, fosforu, manganu oraz cynku oraz wielonienasyconych kwasów tłuszczowych. Łatwo przyswajalny cynk obecny w pestkach dyni korzystnie wpływa na płodność oraz zwiększa sprawność seksualną. Od wieków pestki dyni są stosowane w kuracjach odrobaczających…

O Blogu

Blog Naturalne zdrowie powstał kilka lat temu i ma on charakter informacyjny. Wszystkie wiadomości o zastosowaniu i właściwościach ziół oraz dietetyce i ziołolecznictwie zbieram w różnych książkach i na stronach internetowych. 

#zioła #zastosowanieziół #ziołolecznictwo #dietetyka #zdroweodżywianie #przyprawy #roslinylecznicze

Musisz wiedzieć

Informacje zamieszczone na stronie internetowej nie stanowią profesjonalnej porady medycznej ani instrukcji użycia. W żadnym wypadku treści zamieszczone na stronie internetowej nie mogą zastąpić konsultacji z lekarzem lub farmaceutą.

Polub nas


Facebook-f


Instagram


Youtube


Envelope

Na skróty


Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *