Facebook-f
Instagram
Youtube
Envelope
- Jak bezpiecznie stosować zioła?
Bezpieczne stosowanie ziół- dlaczego jest takie ważne
Wiele ziół pomimo iż są uważane za bezpiecznie mogą wywoływać działanie niepożądane. Co ważne nigdy nie stosujemy ziół na zasadzie- bo sąsiadce pomogły to mi na pewno nie zaszkodzą. Zioła zawierają wiele substancji biologicznie czynnych, które wywierają w mniejszym lub większym stopniu wpływ na nasz organizm. Oczywiście są też takie zioła, które wykazują bardzo silne działanie i takie zioła stosujemy wyłącznie pod opieką osoby, która ma doświadczenie w stosowaniu ziół.
Bezpieczne stosowanie ziół- zasady ogólne
- Po pierwsze i najważniejsze – zanim zaczniemy kurację surowcem zielarskim koniecznie trzeba zapoznać się z surowcem- jak działa, jakie są przeciwwskazania do stosowania, jakie może wywoływać skutki uboczne.
- Przy wielu preparatach ziołowych bardzo ważne jest systematyczne przyjmowanie określonych dawek- bo inaczej nasze ziółko może nie zadziałać. W wielu przypadkach jest także, że w trakcie kuracji należy robić przerwy w stosowaniu danego preparatu/ zioła. Jeżeli nie będziemy wiedzieli jak dawkować i stosować dany surowiec zielarski możemy sobie bardzo zaszkodzić.
- Koniecznie należy zwrócić uwagę na przeciwwskazania do stosowania ziół.
- Decydując się na kurację ziołową wybieramy tylko jedną kurację. Nie łączymy dwóch lub więcej kuracji. Łączenie kilku kuracji ziołowych lub ziół o przeciwstawnym działaniu w najlepszym wypadku może spowodować, że kuracja nie zadziała. Jednak bardzo często jest tak, że zioła wchodzą z sobą w interakcje i mogą wywołać wiele skutków ubocznych. Aby nie narażać się na niespodziewane skutki uboczne zawsze wybieramy jedną kurację ziołową i obserwujemy, czy przynosi ona efekty czy nie.
- Jak już jesteśmy w temacie łączenia ziół, to ważne jest, by samodzielnie nie sporządzać mieszanek ziołowych bez odpowiedniej wiedzy- źle dobrane zioła w mieszance mogą znosić swoje działania, wywołać wiele efektów niepożądanych lub zwiększać swoje działanie toksyczne
- Interakcje z lekami to bardzo szeroki i złożony temat. Wiele ziół może wpływać na metabolizm leków w organizmie i zmieniając ich działanie. Dlatego zawsze na wizycie lekarskiej należy powiadomić lekarza o wszystkich przyjmowanych preparatach ziołowych. Lepiej nie łączyć ziół z lekami, nawet z lekami, które kupujemy bez recepty.
- Zioła stosujemy zawsze zgodnie z instrukcją na opakowaniu
- Jeżeli cierpisz na choroby przewlekłe przed zastosowaniem ziół koniecznie skonsultuj się z lekarzem
- Jeżeli wystąpią skutki uboczne podczas kuracji ziołowej należy ją natychmiast przerwać
- Bezpieczeństwo stosowania ziół to także od ich jakości. Dlatego kupując zioła kupujmy tylko te ze sprawdzonego źródła. Sprawdzajmy na opakowaniach producenta, a jeżeli kupujemy lek roślinny to na opakowaniu powinien znaleźć się numer produkcji.
- Szczególnie ważna jest jakość ziół sprowadzanych z zagranicy. Wiele ziół pochodzących z Chin może zawierać pozostałości pestycydów, metali ciężkich. Takie zioła często też zawierają różne domieszki nieznanych ziół. Zioła sprowadzane z kraju ich pochodzenia mogą być konserwowane różnymi środkami
- Przed planowanym zabiegami i operacjami należy odstawić tydzień wcześniej wszystkie zioła, ponieważ wiele z nich wpływa na krzepliwość krwi. Może to skutkować nie prawidłowym krzepnięciem krwi czy krwawieniami. Należy szczególnie uważać z dziurawcem, żeń-szeniem, czosnkiem, miłorzębem. Waleriana zawarta w korzeniu kozłka może np. przedłużać działanie narkozy.
- Jest grupa ziół, która uwrażliwia skórę na promienie słoneczne. Wówczas nie należy stosować takich ziół przed wyjściem na słońce np. dziurawiec
Bezpieczne stosowanie ziół – a ciąża
W czasie ciąży należy zachować szczególną uwagę przy stosowaniu ziół. Wiele z nich działa na macicę i może przyczynić się do poronienia, inne będą wykazywały szkodliwe działanie na płód. Dlatego w tym pięknym czasie przed zastosowaniem ziół warto spytać o radę lekarza lub wykwalifikowanego zielarza. Tutaj warto zapoznać się z >>>ziołami zakazanymi w czasie ciąży<<<
Bezpieczne stosowanie ziół- a dzieci
Niemowlętom do 6 miesiąca życia nie podajemy żadnych ziół (wyjątek stanowi rumianek). Starszym dzieciom można podawać zioła o łagodnym działaniu, ale należy je wprowadzać stopniowo i zawsze w zmniejszonych dawkach. Zioła o silniejszym działaniu nie powinno się podawać dzieciom poniżej 12 roku życia.
https://runosklep.pl/bezpieczne-stosowanie-ziol/ ( 06.12.2022)
- Co ciekawego na naszym blogu?
- Poznaj naszą bazę zdrowej wiedzy
Baza wiedzy to nie tylko źródło informacji
- Przepisy dla naszego zdrowia
- Zobacz nasze filmy na kanale Youtube
Nalewka z dzikiej róży
Niezwykle aromatyczna i smaczna nalewka z owoców dzikiej róży.
Jabłka
Jabłka to najpopularniejsze owoce na świecie. Warto je włączyć do codziennej diety, ponieważ korzystnie wpływają na zdrowie. Poznaj 10 powodów dla których warto jeść jabłka.
Pestki dyni a zdrowie
Pestki dyni to źródło magnezu, fosforu, manganu oraz cynku oraz wielonienasyconych kwasów tłuszczowych. Łatwo przyswajalny cynk obecny w pestkach dyni korzystnie wpływa na płodność oraz zwiększa sprawność seksualną. Od wieków pestki dyni są stosowane w kuracjach odrobaczających…
O Blogu
Blog Naturalne zdrowie powstał kilka lat temu i ma on charakter informacyjny. Wszystkie wiadomości o zastosowaniu i właściwościach ziół oraz dietetyce i ziołolecznictwie zbieram w różnych książkach i na stronach internetowych.
#zioła #zastosowanieziół #ziołolecznictwo #dietetyka #zdroweodżywianie #przyprawy #roslinylecznicze
Musisz wiedzieć
Informacje zamieszczone na stronie internetowej nie stanowią profesjonalnej porady medycznej ani instrukcji użycia. W żadnym wypadku treści zamieszczone na stronie internetowej nie mogą zastąpić konsultacji z lekarzem lub farmaceutą.
Polub nas
Facebook-f
Instagram
Youtube
Envelope
Dodaj komentarz