Facebook-f
Instagram
Youtube
Envelope
- Zioła żółciotwórcze i żółciopędne
Zioła żółciopędne- rola żółci
Żółć jest niezbędna w organizmie do prawidłowego trawienia i wchłaniania tłuszczy. Jest to ciemnawa wydzielina produkowana w komórkach wątroby. Wytworzona żółć jest magazynowana w pęcherzyku żółciowym, a w monecie pojawienia się tłuszczów w przewodzie pokarmowym zostaje uwolniona.
Wśród przyczyn powodujących nieprawidłową pracę woreczka żółciowego można wymienić dietę wysokotłuszczową, wysoki poziom cholesterolu, stres, jedzenie przetworzonego pokarmu, jedzenie w pośpiechu.
Wśród objawów pojawiających się przy nieprawidłowej prazy woreczka żółciowego można wymienić: wzdęcia, bóle brzucha, uczucie pełności i ciężkości na żołądku.
Najczęstsze choroby pęcherzyka żółciowego to: kamica pęcherzyka żółciowego, ostre lub przewlekłe zapalenie pęcherzyka żółciowego i dróg żółciowych oraz dyskineza dróg żółciowych.
Przewlekłe zaburzenia odpływu żółci mogą doprowadzić do uszkodzenia komórek wątroby.
Jak działają zioła żółciopędne
Środki pobudzające i przyspieszające wytwarzanie oraz wydzielanie żółci ułatwiają opróżnianie pęcherzyka żółciowego oraz odpływ żółci do dwunastnicy- zapobiegając tym samym zastojom żółci. Ponadto wzmożone wydzielanie żółci powoduje oczyszczanie dróg żółciowych z drobnoustrojów i mechaniczne usuniecie złuszczającego się naskórka i niewielkich osadów tworzących się w drogach żółciowych.
Środki pobudzające odpływ żółci można podzielić na żółciotwórcze (choleretica) oraz żółciopędne (cholekinetica). Zioła o działaniu żółciopędnym i żółciotwórczym doskonale sprawdzą się przy zaburzeniach pracy pęcherzyka żółciowego i dróg żółciowych. Większość ziołowych środków działa zarówno żółciotwórczo jak i żółciopędnie, wspomagając przy tym pracę wątroby.
Zioła o działaniu żółciotwórczym i żółciopędnym
- Goryczka żółta (łac. Gentiana lutea)– surowcem jest korzeń goryczki, który wpływa na produkcję oraz uwalnianie żółci. Za działanie goryczki odpowiadają substancje gorzkie- sekoirydoidy.
- Karczoch zwyczajny– surowcem są liście karczocha. Działają one żółciotwórczo i żółciopędnie, ale także przeciwzapalnie.
- Jałowiec pospolity (łac. Juniperus communis)– surowcem są szyszkojagody, które nasilają produkcję żółci
- Dziurawiec zwyczajny (łac. Hypericum perforatum)– wyciągi wodne z ziela dziurawca wykazują zarówno działanie żółciotwórcze jak i żółciopędne
- Mniszek lekarski (łac. Taraxacum officinale) laktony seskwiterpenowe zawarte w mniszku działają żółciotwórczo uławiając przy tym przepływ żółci. Mniszek to pomocne zioło stosowane w chorobach wątroby.
- Ostryż długi (łac. Curcuma longa)– kłącze kurkumy działa zarówno żółciopędnie i żółciotwórczo, dodatkowo wykazuje działanie przeciwzapalne. Kurkuma dzięki szerokiemu spektrum działania na układ pokarmowy znalazła także zastosowanie przy schorzeniach wątroby, kamicy pęcherza żółciowego oraz w stanach zapalnych dróg żółciowych. Głównym związkiem odpowiedzialnym za działanie kłącza kurkumy jest kurkumina.
- Kocanka piaskowa (łac. Helichrysum arenarium) kwiatostan kocanek działa przeciwzapalnie, rozkurczowo na mięśnie gładkie pęcherzyka żółciowego i dróg żółciowych, jest pomocna w skurczach dróg żółciowych, kamicy żółciowej. Za działanie kwiatostanów kocanek odpowiadają flawonoidy.
- Boldo (łac. Peumus boldus)– surowcem są liście tej rośliny, które działają zarówno żółciopędnie jak i żółciotwórczo. Liście boldo pobudzają wydzielanie soków trawiennych. Jest to surowiec pomocny także w schorzeniach wątroby.
Nie zalecam przyjmowania ziół na własną rękę, zawsze warto poradzić się zielarza lub fitoterapeuty, który dobierze odpowiednie zestawy ziół. Przyjmując zioła i preparaty ziołowe należy zawsze powiedzieć lekarzowi prowadzącemu jakie zioła stosujemy!
Lamer- Zarawska, Barbara Kowal- Gierczak, J. Niedworok; Fitoterapia i leki roślinne; Wydawnictwo lekarskie PZWL, Warszawa 2012, str. 352-353
https://wylecz.to/leki-i-suplementy/ziola-zolciopedne-jakie-sa-najlepsze-na-woreczek-zolciowy/ (21.10.2019)
https://kcalmar.com/blog/2017/07/12/ziola-zolciopedne-i-zolciotworcze-na-pomoc-watrobie/ (21.10.2019)
- Co ciekawego na naszym blogu?
- Poznaj naszą bazę zdrowej wiedzy
Baza wiedzy to nie tylko źródło informacji
- Przepisy dla naszego zdrowia
- Zobacz nasze filmy na kanale Youtube
Nalewka z dzikiej róży
Niezwykle aromatyczna i smaczna nalewka z owoców dzikiej róży.
https://www.youtube.com/watch?v=7shMeukkqd0
Jabłka
Jabłka to najpopularniejsze owoce na świecie. Warto je włączyć do codziennej diety, ponieważ korzystnie wpływają na zdrowie. Poznaj 10 powodów dla których warto jeść jabłka.
https://www.youtube.com/watch?v=oM-rLLDUOH4
Pestki dyni a zdrowie
Pestki dyni to źródło magnezu, fosforu, manganu oraz cynku oraz wielonienasyconych kwasów tłuszczowych. Łatwo przyswajalny cynk obecny w pestkach dyni korzystnie wpływa na płodność oraz zwiększa sprawność seksualną. Od wieków pestki dyni są stosowane w kuracjach odrobaczających…
O Blogu
Blog Naturalne zdrowie powstał kilka lat temu i ma on charakter informacyjny. Wszystkie wiadomości o zastosowaniu i właściwościach ziół oraz dietetyce i ziołolecznictwie zbieram w różnych książkach i na stronach internetowych.
#zioła #zastosowanieziół #ziołolecznictwo #dietetyka #zdroweodżywianie #przyprawy #roslinylecznicze
Musisz wiedzieć
Informacje zamieszczone na stronie internetowej nie stanowią profesjonalnej porady medycznej ani instrukcji użycia. W żadnym wypadku treści zamieszczone na stronie internetowej nie mogą zastąpić konsultacji z lekarzem lub farmaceutą.
Polub nas
Facebook-f
Instagram
Youtube
Envelope
Dodaj komentarz