Facebook-f
Instagram
Youtube
Envelope
- Zioła szwedzie- właściwości i zastosowanie
Co to są zioła szwedzkie?
Zioła szwedzkie to mieszanka 11 ziół, która została skomponowana prawdopodobne przez szwedzkiego lekarza- Klausa Samstowi. Choć niektóre źródła podają, że to słynny Paracelsus jest autorem tej mieszanki. W XVII wieku dzięki owemu lekarzowi mieszanka ziół była bardzo popularna, gdyż sądzono, że daje długowieczność. Po czasie jednak zapomniano o tych ziołach i dopiero w latach 70-tych XX wieku mieszanka ziół szwedzkich została ponownie rozpropagowana przez austriacką zielarkę- Marię Treben.
Zioła szwedzkie- skład
Do przygotowania ziół szwedzkich niezbędne będą:
-
Mirra
-
Szafran
-
Senes
-
Kamfora
-
Korzeń rzewienia
-
Manna
-
Teriak (drakiew)
-
Korzeń dziewięćsiłu
Jak stosuje się zioła szwedzkie
Najczęściej zioła szwedzkie spożywa się w postaci naparu. Jednak to nalewka jest bardziej ceniona. Zioła można stosować zarówno wewnętrznie jak i zewnętrznie. Doustnie najczęściej przyjmuje się zioła w postaci rozcieńczonej- 1 łyżka nalewki na pół szklanki wody.
Zioła szwedzkie- właściwości
W skład mieszanki ziół szwedzkich wchodzi wiele ziół o różnorodnym działaniu, stąd tak szerokie działanie tej mieszanki. Każdy ze składników tej mieszanki wykazuje nieco inne działanie, ale takie właśnie połączenie wymienionych ziół sprawia, że działają one synergistycznie wzmacniając swoje działanie. Można je stosować w dolegliwościach ze strony układu pokarmowego, przy bolach menstruacyjnych czy wysypkach. Zioła można przyjmować w stanach wyniszczenia fizycznego i psychicznego- np. w nerwicach.
Zioła szwedzkie wpływają korzystnie na układ pokarmowy i poprawiają apetyt, są pomocne we wzdęciach, zaparciach czy bólach żołądka. W przypadku bólów woreczka żółciowego warto robić ciepłe okłady z ziół szwedzkich. Zewnętrznie zioła szwedzkie stosuje się w postaci okładów przy migrenach, wypryskach, ospie wietrznej, trądziku, brodawkach wirusowych, aftach, skaleczeniach, oparzeniach. Kiedy występują kłopoty z zaśnięciem warto wacik skropić nalewką z ziół szwedzkich i położyć na sercu- pozwoli to nam się wyciszyć i zrelaksować, przynosząc spokojny sen.
Zioła szwedzkie stosuje się najczęściej w przypadku:
-
Bólów głowy, migren
-
Infekcji, przeziębień, osłabionej odporności
-
Infekcji bakteryjnych i stanów zapalnych
-
Obrzęków, ran, blizn, owrzodzeń, poparzeń, guzów, trądziku, wysypki
-
Gorączki
-
Zakażeń pasożytniczych i grzybiczych
-
Stanów zapalnych gardła, bólów zębów, stanów zapalnych górnych dróg oddechowych
Zioła szwedzkie- przeciwwskazania
Ziół szwedzkich nie zaleca się spożywać przy alergii, niedrożności jelit, marskości wątroby, ostrej niewydolności jelit oraz przy padaczce. Nie powinny ich stosować w ciąży i w czasie karmienia.
Ziół szwedzkich nie powinno się łączyć z mlekiem i produktami mlecznymi.
Jak przygotować nalewkę z ziół szwedzkich?
W aptekach i sklepach zielarskich można zakupić gotową mieszankę ziół. Jedną paczkę ziół należy zalać 1,5 l wódki 40% i odstawić w ciepłe i nasłonecznione miejsce na 2 tygodnie. Co jakiś czas wstrząsnąć butelką. Po dwóch tygodniach nalewkę przecedzić i rozlać do mniejszych butelek. Nalewkę z ziół szwedzkich można przechowywać przez 2 lata.
https://www.izielnik.pl/blog/ziola-szwedzkie-wlasciwosci-i-zastosowanie (03.12.2020)
https://www.medonet.pl/zdrowie,ziola-szwedzkie—napar–masc–opinie–sklad,artykul,1731049.html (03.12.2020)
- Co ciekawego na naszym blogu?
- Poznaj naszą bazę zdrowej wiedzy
Baza wiedzy to nie tylko źródło informacji
- Przepisy dla naszego zdrowia
- Zobacz nasze filmy na kanale Youtube
Nalewka z dzikiej róży
Niezwykle aromatyczna i smaczna nalewka z owoców dzikiej róży.
https://www.youtube.com/watch?v=7shMeukkqd0
Jabłka
Jabłka to najpopularniejsze owoce na świecie. Warto je włączyć do codziennej diety, ponieważ korzystnie wpływają na zdrowie. Poznaj 10 powodów dla których warto jeść jabłka.
https://www.youtube.com/watch?v=oM-rLLDUOH4
Pestki dyni a zdrowie
Pestki dyni to źródło magnezu, fosforu, manganu oraz cynku oraz wielonienasyconych kwasów tłuszczowych. Łatwo przyswajalny cynk obecny w pestkach dyni korzystnie wpływa na płodność oraz zwiększa sprawność seksualną. Od wieków pestki dyni są stosowane w kuracjach odrobaczających…
O Blogu
Blog Naturalne zdrowie powstał kilka lat temu i ma on charakter informacyjny. Wszystkie wiadomości o zastosowaniu i właściwościach ziół oraz dietetyce i ziołolecznictwie zbieram w różnych książkach i na stronach internetowych.
#zioła #zastosowanieziół #ziołolecznictwo #dietetyka #zdroweodżywianie #przyprawy #roslinylecznicze
Musisz wiedzieć
Informacje zamieszczone na stronie internetowej nie stanowią profesjonalnej porady medycznej ani instrukcji użycia. W żadnym wypadku treści zamieszczone na stronie internetowej nie mogą zastąpić konsultacji z lekarzem lub farmaceutą.
Polub nas
Facebook-f
Instagram
Youtube
Envelope
Dodaj komentarz