Ile cukru należy spożywać dziennie



Facebook-f


Instagram


Youtube


Envelope

  • Ile cukru można spożywać?

To ile cukru powinniśmy spożywać?

Według Światowej Organizacji Zdrowia spożycie cukru należy ograniczyć do 10% ogółu energii. Przy średnim zapotrzebowaniu kalorycznym dla osoby dorosłej na poziomie 2000 kcal będzie to około 200 kcal czyli 10-12 łyżeczek białej słodyczy (1 łyżeczka cukru to około 5 g). Warto wziąć pod uwagę, że ilość ta dotyczy zarówno cukru, który dodajemy do kawy i herbaty, jak również tego dodanego, który znajduje się w wielu produktach spożywczych. Czym jest cukier dodany przeczytasz »tutaj«


Ile cukru spożywają Polacy?

Od wielu lat w Polsce obserwuje się coraz większe spożycie cukru. Z danych GUS, wynika, że w 2016 r. na jednego mieszkańca Polski przypadło spożycie 42, 3 kg cukru. Niestety coraz więcej dzieci i młodzieży również spożywa coraz większe ilości słodkiej substancji.

Cukier cukrowi nierówny

Warto wiedzieć, że cukier pochodzący z węglowodanów złożonych (pełne ziarno, kasze, warzywa, owoce) spożywany w odpowiednich ilościach wpływa korzystnie na nasze zdrowie i powinien się znaleźć w naszym codziennym menu. Natomiast cukier prosty, który znajduje się w węglowodanach rafinowanych, cukier dodany oraz cukier biały, którym słodzimy herbaty wpływa niekorzystnie na nasze zdrowie i jest winowajcą zaburzeń metabolicznych. Nadmiar tego rodzaju cukrów może prowadzić do niewłaściwej gospodarki cukru we krwi, insulinoopornści oraz hipoglikemii.

Skutki spożywania nadmiaru cukru

Nadmiar cukrów w diecie prowadzi do niedoborów wielu witamin i składników mineralnych. Niedobory te przyczyniają się do rozwoju wielu chorób, zwłaszcza chorób cywilizacyjnych. Duże spożycie węglowodanów prostych wiąże się także z nadwagą i otyłością, z którymi zmaga się coraz więcej społeczeństwa w wielu krajach. Wyeliminowanie nadmiaru lub chociaż jego ograniczenie jest istotne w profilaktyce i leczeniu przewlekłych chorób takich jak otyłość, cukrzyca, choroby sercowo-naczyniowe i nowotwory, zwłaszcza rak trzustki. Duże ilości węglowodanów w diecie są przyczyną wyżej wymienionych chorób, a także przyczyniają się do zaburzeń metabolicznych, związanych z zaburzeniami poziomu lipidów we krwi.
Mówiąc o skutkach nadmiaru cukrów należy zwrócić uwagę na próchnice, która jest szczególnie widoczna u małych dzieci spożywających dużo słodyczy.


Źródła

https://ncez.pl/abc-zywienia-/zasady-zdrowego-zywienia/jaka-ilosc-cukru-jest-bezpieczna-dla-zdrowia- (13.08.2020)

https://agataberry.pl/ile-cukru-dziennie-mozna-jesc/ (13.08.2020)


  • Co ciekawego na naszym blogu?

  • Poznaj naszą bazę zdrowej wiedzy

Baza wiedzy to nie tylko źródło informacji

  • Przepisy dla naszego zdrowia
  • Zobacz nasze filmy na kanale Youtube

Nalewka z dzikiej róży

Niezwykle aromatyczna i smaczna nalewka z owoców dzikiej róży.

https://www.youtube.com/watch?v=7shMeukkqd0

Jabłka

Jabłka to najpopularniejsze owoce na świecie. Warto je włączyć do codziennej diety, ponieważ korzystnie wpływają na zdrowie. Poznaj 10 powodów dla których warto jeść jabłka.

https://www.youtube.com/watch?v=oM-rLLDUOH4

Pestki dyni a zdrowie

Pestki dyni to źródło magnezu, fosforu, manganu oraz cynku oraz wielonienasyconych kwasów tłuszczowych. Łatwo przyswajalny cynk obecny w pestkach dyni korzystnie wpływa na płodność oraz zwiększa sprawność seksualną. Od wieków pestki dyni są stosowane w kuracjach odrobaczających…

O Blogu

Blog Naturalne zdrowie powstał kilka lat temu i ma on charakter informacyjny. Wszystkie wiadomości o zastosowaniu i właściwościach ziół oraz dietetyce i ziołolecznictwie zbieram w różnych książkach i na stronach internetowych. 

#zioła #zastosowanieziół #ziołolecznictwo #dietetyka #zdroweodżywianie #przyprawy #roslinylecznicze

Musisz wiedzieć

Informacje zamieszczone na stronie internetowej nie stanowią profesjonalnej porady medycznej ani instrukcji użycia. W żadnym wypadku treści zamieszczone na stronie internetowej nie mogą zastąpić konsultacji z lekarzem lub farmaceutą.

Polub nas


Facebook-f


Instagram


Youtube


Envelope

Na skróty


Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *